Aktualności
Dzień Podchorążego i Ślubowanie Kadetów z Klasy Wojskowej
29 listopada, w Dniu Święta Podchorążego, w naszej szkole miało miejsce uroczyste ślubowanie uczniów klasy wojskowej OPW. Odbyło się ono w obecności zaproszonych gości: przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych, stowarzyszeń, nauczycieli, rodziców i przyjaciół szkoły. Uroczystość przebiegała zgodnie z ceremoniałem wojskowym.
Dzień Podchorążego to święto ustanowione na pamiątkę wydarzeń z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy to grupa słuchaczy Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą ppor. Piotra Wysockiego zaatakowała Belweder, rezydencję wielkiego księcia Konstantego. W ten sposób rozpoczęło się Powstanie Listopadowe.
Do tradycji patriotycznych, kultywowanych od lat w Zespole Szkół, odniósł się Dyrektor szkoły Janusz Kotarba, który powitał zgromadzonych gości. Głos zabrali również: Krystyna Skowrońska - Posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Paweł Pazdan – Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Kazimierz Gacek - Starosta Powiatu Mieleckiego, ppłk Witold Witkowski - Szef WCR Mielec oraz Zbigniew Witek - Dyrektor Zespołu Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w latach 1990- 2028.
Wśród zaproszonych gości byli również: Wioletta Durda – Starszy Wizytator Tarnobrzeskiego Oddziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Wicestarosta Powiatu Mieleckiego – Andrzej Bryła, mjr Piotr Zasuwa z Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych – Dęba, nadkom. Paweł Leś - p.o. Komendant Powiatowy Policji w Mielcu, bryg. Łukasz Kapinos - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu, Arkadiusz Misiak - Komendant Straży Miejskiej w Mielcu i ks. prałat Waldemar Ciosek – Proboszcz Parafii pw. Ducha Św. w Mielcu
Swoją obecnością, uroczystość zaszczycili również dyrektorzy szkół ponadpodstawowych i podstawowych powiatu mieleckiego wraz z uczniami, a także reprezentujący Stowarzyszenia Absolwentów Technikum Elektrycznego w Mielcu SATEM – Leszek Sowa. Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół 1893” w Mielcu, reprezentowali: Prezes Towarzystwa - Zbigniew Bochenek i Wiceprezes - Emilia Żola. Na uroczystości nie zabrakło również rodziców kadetów, uczniów i nauczycieli.
Najważniejszym punktem uroczystości było ślubowanie dwudziestu kadetów z kl.1A. Rotę ślubowania odczytał Koordynator Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych i Oddziałów Przygotowania Wojskowego - Marek Sypek. Potem nastąpił przemarsz klas wojskowych, na czele z Oliwią Czekaj (kl. 5A) oraz pocztem sztandarowym w składzie: Adrian Labak (5A), Michał Dąbrowski(4A) i Kacper Zadora(5A).
Po części oficjalnej, publiczność wysłuchała programu artystycznego, który tematycznie nawiązywał do Powstania Listopadowego. W pięknym montażu słowno – muzycznym wystąpili: Oliwier Galas (5C), Patrycja Rybak (1M), Gabriela Pyź (3F), Julia Gaj (3B), Leon Kwiatkowski (3B) oraz Michał Dąbrowski (5A), który był nie tylko głównym prowadzącym całe wydarzenie, ale zaśpiewał też przepiękne wojskowe piosenki. Świetnie zaprezentował się szkolny zespół muzyczny ELEKTRYK, który wykonał kilka znanych piosenek o tematyce żołnierskiej i nie tylko.
Uroczystościom towarzyszyła prezentacja oferty WCR, a także pokaz szkolnej strzelnicy wirtualnej. Zaproszeni goście mieli też okazję skosztować tradycyjnej wojskowej grochówki oraz wypieków, które zostały przygotowane przez uczennice technikum hotelarskiego.
Dzięki zaangażowaniu wielu uczniów i nauczycieli, uroczystość miała wyjątkową oprawę i odbiła się szerokim echem w lokalnych mediach, a dla kadetów, ich rodziców i całej społeczności szkolnej była niezapomnianym wydarzeniem.
Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie
Z radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie, który jest dla nas wielkim zaszczytem i dowodem na podejmowane przez nas działania na rzecz zdrowia i dobrego samopoczucia naszych uczniów. Certyfikat ten przyznawany jest placówkom edukacyjnym, które skutecznie wdrażają programy promujące zdrowy styl życia, dbają o fizyczne i psychiczne zdrowie swoich uczniów oraz angażują całą społeczność szkolną w działania prozdrowotne.
Nasza szkoła, przez ostatnie miesiące, intensywnie pracowała nad realizacją różnorodnych działań mających na celu poprawę zdrowia i jakości życia uczniów oraz pracowników. Zorganizowaliśmy liczne warsztaty i spotkania dotyczące zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej oraz radzenia sobie ze stresem. Wprowadziliśmy także programy edukacyjne z zakresu profilaktyki uzależnień oraz zdrowia psychicznego. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, rodziców oraz uczniów, udało nam się stworzyć środowisko sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu.
Uroczystość wręczenia certyfikatu odbyła się w obecności przedstawicieli kuratorium oświaty oraz instytucji wspierających inicjatywy zdrowotne. Podczas ceremonii podkreślono, że nasze działania stanowią doskonały przykład dla innych szkół i są dowodem na to, że edukacja zdrowotna jest równie ważna jak nauka przedmiotów akademickich. W szczególności wyróżniono nasze projekty związane z promocją aktywności fizycznej, w tym organizację dni sportu oraz zachęcanie uczniów do codziennej aktywności.
Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie to dla nas nie tylko prestiżowe wyróżnienie, ale także motywacja do dalszej pracy. Zdajemy sobie sprawę, jak istotne jest dbanie o zdrowie młodych ludzi, dlatego nie spoczniemy na laurach i będziemy kontynuować nasze działania, aby nasza szkoła stała się miejscem, w którym zdrowie i dobrostan uczniów zawsze będą na pierwszym miejscu. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu i wspierali nas w realizacji tego ważnego celu. Z dumą nosimy tytuł Szkoły Promującej Zdrowie i z radością patrzymy na kolejne kroki, które podejmiemy na rzecz zdrowia i dobrej kondycji naszej społeczności szkolnej.
DZIEŃ PRZEDMIOTÓW ŚCISŁYCH
27 listopada w naszej szkole odbył się DZIEŃ PRZEDMIOTÓW ŚCISŁYCH pod hasłem: „Dbajmy o planetę”.
Wydarzenie składało się z dwóch części. W pierwszej uczniowie brali udział w prezentacjach na temat gazów cieplarnianych i efektu cieplarnianego przygotowanych przez uczniów klasy 4A. W drugiej części odbył się konkurs matematyczny klas trzecich „Półmetek maturalny” w którym na podium stanęli reprezentanci klas:
1 miejsce – klasa 3C
2 miejsce – klasa 3E
3 miejsce – klasa 3B.
Zwycięzcom gratulujemy
Olimpiada Zdrowia PCK-walka o indeks
Olimpiada Zdrowia PCK to konkurs, którego celem jest wykształcenie u dzieci i młodzieży potrzeby dbania o własne zdrowie i środowisko naturalne.
Dzięki Olimpiadzie młodzi ludzie mogą nie tylko wykazać się wiedzą na temat szeroko rozumianego zdrowego stylu życia, ale także wprowadzać modelowe działania w swojej lokalnej społeczności. Dodatkowo uczestnicy mogą kształtować umiejętność mobilizacji lokalnych środowisk na rzecz ważnych społecznie celów.
Założenia Olimpiady wpisują się w cel nr 3 Agendy ONZ 2030 – „Dobre zdrowie, jakość życia”. Temat przewodni 32 edycji Olimpiady Zdrowia brzmiał „Alternatywne sposoby żywienia i sport w życiu dzieci i młodzieży”.
Uczniowie naszej szkoły licznie wzięli udział w szkolnym etapie Olimpiady. Działania te odbyły się w ramach realizacji projektu Szkoła Promująca Zdrowie. Wśród uczestników wyłoniono ucznia z największą liczbą punktów, a został nim Kamil Kozioł z klasy IIIC. Kamil przeszedł jednocześnie do następnego etapu Olimpiady, który odbędzie się w styczniu 2025 roku. Nagrodą główną Olimpiady jest indeks na Wydziale Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi lub Uniwersytecie Opolskim. Trzymamy kciuki!
Olimpiada organizowana jest przez Polski Czerwony Krzyż, partnerem Olimpiady jest Jeronimo Martens Polska S.A. Szkolnym koordynatorem olimpiady była p. Beata Gruszecka.
Noc filmowa w naszej szkole
22 listopada 2024 r. w Zespole Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w ramach projektu Przystanek - Czas na Podkarpacką Młodzież, który jest realizowany przez Fundację Misji Obywatelskiej w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2024-2026 – edycja 2024 i sfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033, miała miejsce „Noc filmowa”. Uczniowie zaopatrzeni w koce, śpiwory, przekąski i dobry humor po zajęciu miejsc na sali gimnastycznej , w ramach tego wydarzenia w godzinach od 18 wieczorem do 1 w nocy, ogladali historyczne filmy z okresu I i II wojny światowej. Uczestnicy filmowego maratonu mieli okazję do zgłębienia polskiej historii oraz do wzajemnej integracji i spędzenia czasu ze sobą w murach szkoły, ale w nieco innych okolicznościach. Miłe chwile umilił poczęstunek oraz przerwy muzyczne.
List Prezydenta RP
6 września 2024 r. nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję: Narodowe Czytanie „Kordiana" Juliusza Słowackiego. Byliśmy jedną z wielu placówek w Polsce i za granicą, gdzie czytano dramat naszego wieszcza. Z tej okazji otrzymaliśmy od Prezydenta RP Andrzeja Dudy list z podziękowaniem za uczestnictwo w akcji oraz okolicznościowy egzemplarz „Kordiana” ze specjalnym wpisem.