Szkoła okiem kamery

   

    

29 listopada, w Dniu Święta Podchorążego, w naszej szkole miało miejsce uroczyste ślubowanie uczniów klasy wojskowej OPW. Odbyło się ono w obecności zaproszonych gości: przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych, stowarzyszeń, nauczycieli, rodziców i przyjaciół szkoły. Uroczystość przebiegała zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

Dzień Podchorążego to święto ustanowione na pamiątkę wydarzeń z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy to grupa słuchaczy Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą ppor. Piotra Wysockiego zaatakowała Belweder, rezydencję wielkiego księcia Konstantego. W ten sposób rozpoczęło się Powstanie Listopadowe.

Do tradycji patriotycznych, kultywowanych od lat w Zespole Szkół, odniósł się Dyrektor szkoły Janusz Kotarba, który powitał zgromadzonych gości. Głos zabrali również: Krystyna Skowrońska - Posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Paweł Pazdan – Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Kazimierz Gacek - Starosta Powiatu Mieleckiego, ppłk Witold Witkowski - Szef WCR Mielec oraz Zbigniew Witek - Dyrektor Zespołu Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w latach 1990- 2028.

Wśród zaproszonych gości byli również: Wioletta Durda – Starszy Wizytator Tarnobrzeskiego Oddziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Wicestarosta Powiatu Mieleckiego – Andrzej Bryła, mjr Piotr Zasuwa z Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych – Dęba, nadkom. Paweł Leś p.o. Komendant Powiatowy Policji w Mielcu, bryg. Łukasz Kapinos - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu, Arkadiusz Misiak - Komendant Straży Miejskiej w Mielcu i ks. prałat Waldemar Ciosek – Proboszcz Parafii pw. Ducha Św. w Mielcu

Swoją obecnością, uroczystość zaszczycili również dyrektorzy szkół ponadpodstawowych i podstawowych powiatu mieleckiego wraz z uczniami, a także reprezentujący Stowarzyszenia Absolwentów Technikum Elektrycznego w Mielcu SATEM – Leszek Sowa. Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół 1893” w Mielcu, reprezentowali: Prezes Towarzystwa - Zbigniew Bochenek i Wiceprezes - Emilia Żola. Na uroczystości nie zabrakło również rodziców kadetów, uczniów i nauczycieli.

Najważniejszym punktem uroczystości było ślubowanie dwudziestu  kadetów z kl.1A. Rotę ślubowania odczytał Koordynator Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych i Oddziałów Przygotowania Wojskowego - Marek Sypek. Potem nastąpił przemarsz klas wojskowych, na czele z Oliwią Czekaj (kl. 5A) oraz pocztem sztandarowym w składzie: Adrian Labak (5A), Michał Dąbrowski(4A) i Kacper Zadora(5A).

Po części oficjalnej, publiczność wysłuchała programu artystycznego, który tematycznie nawiązywał do Powstania Listopadowego. W pięknym montażu słowno – muzycznym wystąpili: Oliwier Galas (5C), Patrycja Rybak (1M), Gabriela Pyź (3F), Julia Gaj (3B), Leon Kwiatkowski (3B) oraz Michał Dąbrowski (5A), który był nie tylko głównym prowadzącym całe wydarzenie, ale zaśpiewał też przepiękne wojskowe piosenki. Świetnie zaprezentował się szkolny zespół muzyczny ELEKTRYK, który wykonał kilka znanych piosenek o tematyce żołnierskiej i nie tylko.

Uroczystościom towarzyszyła prezentacja oferty WCR, a także pokaz szkolnej strzelnicy wirtualnej. Zaproszeni goście mieli też okazję skosztować tradycyjnej wojskowej grochówki oraz wypieków, które zostały przygotowane przez uczennice technikum hotelarskiego.

Dzięki zaangażowaniu wielu uczniów i nauczycieli, uroczystość miała wyjątkową oprawę i odbiła się szerokim echem w lokalnych mediach, a dla kadetów, ich rodziców i całej społeczności szkolnej była niezapomnianym wydarzeniem.

https://powiat-mielecki.pl/aktualnosci/uczniowie-klas-wojskowych-elektryka-zlozyli-slubowanie-3270.html

https://hej.mielec.pl/pl/11_wiadomosci/683_edukacja/91415_slubowanie-oddzialow-przygotowania-wojskowego-w-mielcu-foto-.html

 

 

   

 

11 listopada w Mielcu odbyły się oficjalne obchody Święta Niepodległości, w których wzięła udział delegacja naszej szkoły. Po Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej pw. św. Mateusza nastąpił uroczysty przemarsz pod Pomnik Wolności, gdzie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pamięci. Uczestniczyła w nim reprezentacja kadetów z naszej szkoły na czele z Oliwią Czekaj oraz Pocztem Sztandarowym w składzie: Adrian Labak, Michał Dąbrowski i Kacper Zadora. W imieniu społeczności ZS im. prof. J. Groszkowskiego hołd Niepodległej złożył dyrektor szkoły pan Janusz Kotarba wraz z reprezentacją kadetów z kl. 5A.

Nasi uczniowie uczestniczyli też w innych wydarzeniach, które zaplanowano w ramach obchodów Święta Niepodległości. Były to m.in. śpiewanki patriotyczne oraz VII Bieg Niepodległościowy, w którym wystartował Olaf Jezierski - uczeń kl. 3a. Kadeci pełnili też wartę honorową pod pomnikami pamięci. Podczas tych wydarzeń opiekę nad młodzieżą sprawowali panowie: Roman Gruszecki i Marek Rucki.

 

 

           

W poniedziałek 28 października 2024 r. klasy wojskowe, w ramach godziny wychowawczej odbyły w auli szkolnej niezwykle interesujące spotkanie z ppłk rezerwy Damianem Potyrało, który służył w wojskach specjalnych, na misjach specjalnych i pracował w służbach NATO.

 

     

W dniach 16.09 do 20.09.2024 roku kadeci klasy VA odbyli ostatni etap szkolenia w ramach projektu Ministerstwa Obrony Narodowej - „Oddziały Przygotowania Wojskowego”. Szkolenie to było realizowane w ramach 50  godzinnego obozu szkoleniowego, a odbywało się na obiektach 33 batalionu lekkiej piechoty w Dębicy, wchodzącego w skład 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Tematyka szkolenia obejmowała następujące zagadnienia:

  1. Organizację i zabezpieczenie obozowiska (Miejsca Czasowego Pobytu – MCzP)
  2. Terenoznawstwo
  3. Szkolenie inżynieryjno – saperskie
  4. Szkolenie strzeleckie
  5. Taktykę
  6. Szkolenie medyczne
  7. Rozpoznanie wojskowe
  8. Łączność
  9. Powszechna obrona przeciwlotnicza (POPL) i obrona przed bronią masowego rażenia (OPBMR)

 

Zajęcia prowadzili instruktorzy z 33 blp w Dębicy.  Projekt był realizowany przez cały pięcioletni cykl kształcenia i zawierał:

- zagadnienia teoretyczne w wymiarze 53 godzin ( realizowane w szkole przez oficera WP)

-  zajęcia praktyczne w wymiarze 127 godzin (realizowane przy wsparciu instruktorów z jednostki patronackiej w obiektach szkoły lub obiektach batalionu)

- oraz  obóz szkoleniowy w wymiarze 50 godzin

 

Projekt rozpoczął się w klasie pierwszej technikum ( 25 kadetów), a został zakończony w I semestrze klasy piątej roku szkolnego 2024/25. Projekt ukończyło z sukcesem 16 kadetów ( w kwietniu 2025 roku otrzymają certyfikaty i zaświadczenia potwierdzające uczestnictwo w projekcie MON). Certyfikaty umożliwią kadetom odbycie skróconej służby przygotowawczej w wymiarze 12 dni, a nie 28 jak w każdym innym przypadku. Ponadto kadeci mają pierwszeństwo w wyborze jednostki lub dodatkowe punkty w przypadku startu na uczelnie wojskowe. Warto zaznaczyć, że spośród  16 kadetów, troje już od roku służy w 33 blp w Dębicy.

Opiekę ze strony szkoły podczas 5-cio dniowego obozu szkoleniowego w Dębicy pełnił wychowawca klasy Pan Marek Sypek. Serdecznie gratulujemy!

 

                                                                                                          Tekst i zdjęcia:

                                                                                                           Koordynator

                                                                                            CWKM i OPW

   

Galeria - "Elektryk"

 

Wybrane pomoce dydaktyczne wykorzystywane w trakcie kształcenia zawodowego uczniów naszej szkoły.

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.