Szkoła okiem kamery

   

   

22 kwietnia 2025 roku obchodzimy 55. Światowy Dzień Ziemi, którego hasłem przewodnim jest „Nasza Moc, Nasza Planeta” („Our Power, Our Planet”). To wyjątkowy moment, który jednoczy miliony ludzi na całym świecie w działaniach na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

 

Nasza Moc, Nasza Planeta

Światowy Dzień Ziemi przypomina nam, że każda decyzja – od codziennego oszczędzania energii, segregacji odpadów, po wybór odnawialnych źródeł energii – ma realny wpływ na przyszłość naszej planety.
Tegoroczne obchody skupiają się na konieczności przyspieszenia przejścia na odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna, wiatrowa, wodna, geotermalna i pływowa. Kluczowym celem jest potrojenie globalnej produkcji energii odnawialnej do 2030 roku. Dzięki temu możemy zadbać o czystsze powietrze, zdrowsze środowisko oraz stworzyć nowe miejsca pracy w sektorze zielonych technologii.

 

Dlaczego energia odnawialna jest ważna?
Przejście na odnawialne źródła energii przynosi liczne korzyści:

  • ochrona zdrowia i środowiska - poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, poprawę jakości powietrza i wody oraz redukcję chorób związanych z zanieczyszczeniem;
  • korzyści ekonomiczne - rozwój energii odnawialnej generuje miliony miejsc pracy i napędza innowacje, przy jednoczesnym obniżaniu kosztów energii dla gospodarstw domowych;
  • zaangażowanie społeczne - każdy z nas, niezależnie od swojej roli w społeczeństwie, może przyczynić się do zmian, wybierając ekologiczne rozwiązania w codziennym życiu.

 

Jak możemy się zaangażować?
Światowy Dzień Ziemi to doskonała okazja, aby podjąć działania na rzecz naszej planety:

  • edukacja - uczestnicz w warsztatach i prelekcjach na temat ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju;
  • aktywność lokalna - weź udział w akcjach sprzątania terenów zielonych, sadzeniu drzew czy tworzeniu roślinnych aranżacji w twojej okolicy;
  • zmiana nawyków - oszczędzaj wodę i energię, segreguj odpady, korzystaj z transportu publicznego lub roweru zamiast samochodu.

 

Pamiętajmy! Nasze codzienne decyzje mają wpływ na stan naszej planety. Działając razem, możemy przyczynić się do stworzenia bardziej zrównoważonego świata dla nas i przyszłych pokoleń.

Światowy Dzień Ziemi przypomina nam, że każda decyzja – od codziennego oszczędzania energii, segregacji odpadów, po wybór odnawialnych źródeł energii – ma realny wpływ na przyszłość naszej planety.

 

Źródło:
https://www.earthday.org/earth-day-2025/

 

    

Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły znaleźli się  wśród 10 najlepszych zespołów, które mogły zaprezentować się w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Warszawie. Uczniowie klasy IIIB i IIID zaprezentowali swój projekt „Nasza ulica, Nasza Europa. Chrońmy przyrodę dla przyszłości”. Do udziału zgłosiło się ponad 700 zespołów spośród, których wyłoniono 10 najlepszych. W realizacji projektu wspierało nas Nadleśnictwo Tuszyma wraz z leśnikiem panem Łukaszem Szatanem. Każda z grup miała 15 minut na prezentację i omówienie swojego projektu. Uczniowie naszej szkoły przedstawili zagrożenia związane z bioróżnorodnością i jej ochroną wynikającą z działań propagowanych przez Unię Europejską Agenda 2030. Zaprezentowano obszary objęte ochroną w naszej okolicy - Bagno Przecławskie i Hodowlę Konika Polskiego. Wizyta w stolicy była dla uczestników projektu dużym przeżyciem, dającą możliwości zaprezentowania się i pozyskania nowych doświadczeń.

W projekcie wzięli udział;

Justyna Cichoń, Dagmara Dragan, Julia Furdyna z klasy IIID oraz Leon Kwiatkowski i Oliwier Daniel z klasy IIIB. Koordynatorkami projektu były panie:  Ewa Bożek oraz Beata Gruszecka.

 

      

Zespół Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu po raz kolejny udowodnił, że młodzież z Podkarpacia potrafi sięgnąć po najwyższe laury. Ekologiczny projekt filmowy zgłoszony przez uczniów do programu „Europa z naszej ulicy” organizowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży, znalazł się w finale konkursu, plasując się w gronie 10 najlepszych projektów w kraju! Celem projektu jest ukazanie znaczenia europejskich ustaleń w zakresie ochrony środowiska i bioróżnorodności na przykładzie lokalnych działań. W filmie młodzież przedstawi praktyczne inicjatywy, takie jak:

  • wprowadzanie odporniejszych gatunków roślin,
  • wspieranie gatunków drzew i krzewów o dużym znaczeniu biocenotycznym,
  • ochrona naturalnych obszarów, takich jak śródleśne bagna i zarośnięte rowy melioracyjne,
  • działania edukacyjne propagujące ochronę przyrody.

Znalezienie się w ścisłym finale programu to ogromne wyróżnienie dla zespołu, który pracuje nad projektem pod opieką nauczycieli. Oprócz prestiżu, uczniowie mają szansę na wyjątkową nagrodę – wyjazd do Brukseli. Wycieczka do stolicy Unii Europejskiej będzie nie tylko okazją do zwiedzania, ale również do poznania instytucji unijnych i ludzi, którzy kształtują politykę ochrony środowiska w Europie.

Sukces projektu pokazuje, że młodzież Zespołu Szkół im. prof. J. Groszkowskiego ma nie tylko świadomość globalnych wyzwań ekologicznych, ale także konkretne pomysły na ich rozwiązanie. Dyrekcja szkoły wyraziła dumę z osiągnięć uczniów, podkreślając, że takie inicjatywy wzmacniają kompetencje młodych ludzi oraz promują wartości europejskie. Udział w finale programu „Europa z naszej ulicy” to dowód, że zaangażowanie, kreatywność i wspólna praca potrafią przekroczyć lokalne granice i zyskać uznanie na poziomie ogólnopolskim. Laureaci już teraz inspirują swoją społeczność do działań na rzecz ochrony przyrody i propagowania idei ekologicznych.

 

 

                

     

 

Uczniowie klasy 2D w ramach działań Szkolnego  Klubu  Ekologa odwiedzili tereny i obszary nadleśnictwa Tuszyma. Nadleśnictwo Tuszyma od 2003 roku prowadzi działalność edukacyjną w oparciu o Programy Edukacji Leśnej Społeczeństwa. Korzystając z możliwości udziału w żywej lekcji biologii uczniowie wzięli  udział w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez  pana leśnika Łukasza Szatana. W trakcie zajęć terenowych odwiedziliśmy  hodowlę rezerwatową koników polskich w Leśnictwie Sokole, gdzie jako pierwsi zobaczyliśmy nowo narodzonego młodego źrebaka. Koniki polskie są jedyną rodzimą, pierwotną rasą koni wywodzącą się najprawdopodobniej od dzikich tarpanów (Equus caballus gmelini Ant.) Rasa ta nadal traktowana jest jako zagrożona wyginięciem, gdyż liczba klaczy hodowlanych na terytorium Unii Europejskiej nie przekracza 5000 sztuk. Kolejnym etapem wycieczki było bagno przecławskie.

Rezerwat „Bagno Przecławskie” to obszar dawnych torfowisk położnych wśród zalesionych wydm. W okresie międzywojennym i w czasie wojny wydobywano tu torf na opał do pobliskiej cegielni. Do jego eksploatacji służyła specjalnie skonstruowana maszyna, stąd wyrobiska zalane później wodą nazywano w okolicy „maszynowymi dołami”. Dziś są to cenne przyrodniczo bagna, zamieszkane m.in. przez bobry i wydry, jak również gatunki ptactwa związanego z mokradłami. To również cenny rezerwuar wody w leśnym środowisku. Teren rezerwatu wygląda bardzo malowniczo latem, gdy zakwitną wełnianki i bagno zwyczajne, jak również jesienią, gdy przebarwiają się kobierce mchów. Warto też wspomnieć, że zanim eksploatowano tu torf, był to teren zasiedlony przez cietrzewie, na które swego czasu polował Henryk Sienkiewicz, zaproszony przez właściciela lasów, hrabiego Reya. Podobno był tak nimi zauroczony, że opisy bagien w Trylogii oddają widoki właśnie z tej okolicy.

W piątek 19 stycznia otwarto na nowo ścieżkę przyrodniczą w rezerwacie „Bagno Przecławskie” na terenie Nadleśnictwa Tuszyma. Jej nowa odsłona to kilkusetmetrowy pomost wiodący skrajem uroczyska i kończący się platformą widokową w najbardziej atrakcyjnym miejscu. Na koniec leśnej wędrówki udaliśmy się do na tereny szkółki leśnej i wysłuchaliśmy z zaciekawieniem uroczej prelekcji pana Łukasza Szatana. Zaintrygowani jego opowieściami o życiu lasu i jego mieszkańców postanowiliśmy kontynuować naszej spotkania. Kolejnym wydarzeniem będzie  prelekcja i prezentacja „Zioła i ich wpływ na nasze zdrowie”, na które już dziś zainteresowanych zapraszamy. Wycieczka klasy odbyła się pod opieką Beaty Gruszeckiej i Marzeny Roczniak. Serdeczne podziękowania składamy Dyrekcji Szkoły  i Radzie Rodziców za możliwość realizacji wyjazdu.

 

 

 

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2025 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.