Szkoła okiem kamery

   

 


TA CO NIE ZGINĘŁA – AKADEMIA W ZESPOLE SZKÓŁ IM.PROF.J.GROSZKOWSKIEGO INNA NIŻ WSZYSTKIE 

 

       Kolejna, 93- rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się dniem refleksji nad historią i współczesnością naszej Ojczyzny.

 

       9 listopada 2011 r. nauczyciele i młodzież Zespołu Szkół im.prof. J.Groszkowskiego uczestniczyli w niezwykłej, innej niż wszystkie, akademii. 93- rocznicę odzyskania niepodległości przeżywaliśmy w towarzystwie gości - młodzieży z Gimnazjum w Czerminie, która działa w tamtejszym GOK-u oraz studentów Wyższej Szkoły Gospodarki i Zarządzania.

 

       Już kilka tygodni wcześniej zrodził się pomysł aby listopadową uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotować w gronie naszych uczniów oraz zaproszonych do współpracy gimnazjalistów i studentów. Nasi uczniowie to przecież byli gimnazjaliści, także z Czermina. Zaproponowali oni, aby zaprosić do przygotowania akademii swoich młodszych kolegów, z którymi do niedawna działali w GOK- u w zespole muzycznym „Fermata” pod opieką Pana Wojciecha Fronta. A studenci? To nasi byli wychowankowie oraz gość specjalny - studentka WSGiZ Gabriela Pietras, która uświetniała uroczystość  grą na skrzypcach.

        Nad całością tego oryginalnego projektu czuwała i koordynowała jego prace Pani Natalia Trela – nauczycielka Zespołu Szkół.

       Występ tak zintegrowanej młodzieży (obecnych i byłych uczniów naszej szkoły) miał wyjątkowo wzruszający charakter. Prezentowany słowno- muzyczny montaż, w sposób inny niż zwykle, pozwalał przyjrzeć się historii Polski. Pieśni patriotyczne, które wykonano podczas akademii, jak w lustrze odbiły losy polskiego narodu. Soliści – Wioletta Chudy (kl.1F) oraz Dawid Kilian (kl.1A) wykonali wspaniałe utwory z różnych okresów naszej historii, oczywiście skupiając się głównie na pieśniach legionowych. Popisy wokalne uzupełniało tzw. słowo przewodnie oraz występy recytatorskie uczniów kl. IF Technikum Usług Fryzjerskich.

W przepięknie udekorowanej auli panowała uroczysta, podniosła atmosfera. Zgromadzona młodzież, nauczyciele, goście z uwagą słuchali prezentowanego programu artystycznego. Znane i nowe teksty utworów skłaniały do refleksji, wywoływały zadumę i wzruszenie, łzy cisnęły się do oczu…. . Na sali często rozlegały się oklaski.

Po części oficjalnej uczniowie zagrali koncert, który promował zespół muzyczny oraz był okazją do zaprezentowania sprzętu muzycznego, jaki szkoła zakupiła w ostatnim czasie.

Na zakończenie akademii głos zabrał Pan Dyrektor Zbigniew Witek. Podziękował wykonawcom i opiekunowi Pani Natalii Treli. Docenił tak piękną inicjatywę współpracy między szkołami i młodzieżą. Pochwalił młodych wykonawców i wyraził nadzieję na dalszą tego typu współpracę, która jest także promocją szkół.

                                                                                                  

                                                                                                                                       H. B.

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.