6 września 2024r. w przeddzień ogólnopolskiej akcji, nasza szkoła włączyła się w Narodowe Czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego, kontynuując w ten sposób coroczną tradycję uczestniczenia w tym doniosłym wydarzeniu.
Narodowe Czytanie to akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Została zainicjowana w 2012r. przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
W tym roku, Prezydent Andrzej Duda, który skierował do uczestników akcji specjalny list, wybrał do czytania dramat Juliusza Słowackiego. Autor napisał „Kordiana” podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Słowacki ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego.
W auli naszej szkoły zorganizowano wspólne czytanie „Kordiana”, w którym wzięli udział: Dyrektor szkoły pan Janusz Kotarba, pani Ewa Bożek – Kierownik praktycznej nauki zawodu, pan Bartosz Dulik - nauczyciel oraz uczniowie: Gabriela Pyź z kl. 3F, Michał Dąbrowski z kl. 5A, Maciej Markowski z kl. 3A i Leon Kwiatkowski z kl. 3B, którzy czytali wybrane fragmenty dramatu.
W trakcie spotkania, jego uczestnicy mogli zobaczyć też specjalnie przygotowaną na tę okazję wystawę i ciekawe filmiki związane z życiem oraz twórczością Juliusza Słowackiego. Każdy dostał też pamiątkową zakładkę do książki ze specjalną, okolicznościową pieczątką. W szkole powieszono plakaty z kodami QR, które dają darmowy dostęp do audiobooka, ebooka, a także ekranizacji Kordiana.
O nagłośnienie zadbali uczniowie kl. 2C: Krystian Baum i Kamil Kozioł.
Akcja została przygotowana przez bibliotekę szkolną we współpracy z panią Lucyną Maryniak i wpisuje się w szereg działań związanych z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.