„Wyzwania XXI wieku - Społeczeństwo, Edukacja, Środowisko” tak zatytułowana była II Ogólnopolska Sesja Kół Naukowych, która odbyła się 7 kwietnia 2011 roku w Tarnobrzegu. Organizatorem przedsięwzięcia jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Spotkanie honorowym patronatem objęła Pani Teresa Kubas-Hul Przewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Wśród zaproszonych gości był między innymi Senator RP Władysław Ortyl. Wykład otwierający sesję wygłosił prof. dr hab. Kazimierz Jaremczuk – Rektor PWSZ w Tarnobrzegu.
Wszystkich uczestników podzielono na osiem równocześnie odbywających obrady sekcji. Wybór sekcji zależał od zainteresowań. Referaty wygłaszali członkowie Kół Naukowych oraz pracownicy naukowi z różnych uczelni wyższych. Wśród uczestników byli również uczniowie naszej szkoły: Łukasz Biskup i Mateusz Bąk z klasy 2e oraz Daniel Lazur i Dominik Suchy z klasy 2c. Opiekunem uczniów była Marzanna Mazur-Witek. Uczestniczyliśmy w obradach sekcji III – Turystyka i ekologia i sekcji VI – Fizyka, Chemia, Matematyka.
W sekcji Turystyka i ekologia uczestniczyli Łukasz Biskup i Mateusz Bąk wraz z opiekunem, wysłuchaliśmy następujących referatów:
- Świadomość ekologiczna Polaków.
- Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży.
- Polityka klimatyczna Polski w latach 1989 – 2004.
- Rozwój usług turystycznych w powiecie tarnobrzeskim na podstawie analizy oczekiwań potencjalnych turystów.
- Kierunki rozwoju turystyki na obszarze rezerwatu przyrody Liwocz.
- Alternatywny sposób wykorzystania wód geotermalnych w Wiśniowej.
W sekcji Fizyka, Chemia, Matematyka uczestniczyli Daniel Lazur i Dominik Suchy. Wysłuchali następujących referatów:
- Nauczanie stereometrii z wykorzystaniem programu Capri 3D.
- Odkrywcze nauczanie matematyki z programem Capri II PLUS.
- Pianki poliuretanowe modyfikowane poliolami z olejów roślinnych.
- Wykorzystanie nowoczesnych maszyn przetwórczych do sporządzania nanomateriałów polimerowych o polepszonych właściwościach mechanicznych i termicznych.
- Frakcja tworzyw sztucznych w odpadach komunalnych jako cenne źródło energii.
- Zjawisko wielodźwięków.
- Badanie reakcji aminowania 3 – Nito – 1,8 naftyrydyn.
Spotkanie zrobiło na uczniach duże wrażenie. Prawdopodobnie w przyszłym roku szkolnym również skorzystamy z zaproszenia PWSZ w Tarnobrzegu.