Informujemy, że biblioteka szkolna dysponuje materiałami dydaktycznymi, które nawiązują do fabuły filmu Antoniego Krauzego pt: „Czarny Czwartek”.
Biuletyn wydany przez Wydawnictwo Szkolne PWN i zatytułowany „Uczyć łatwiej” zawiera między innymi scenariusze lekcji z języka polskiego, wiedzy o kulturze, historii i wiedzy o społeczeństwie.
Spis treści:
►Ballada o zabitym
Jak Zbigniew Godlewski stał się Jankiem Wiśniewskim
►Antoni Krauze o filmie Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł
Ten film musiał powstać...
►Film fabularny, jako źródło historyczne
Marek Olkuśnik
►Jak nauczać o PRL
Marek Olkuśnik
►Cień Matki-Polki
Scenariusz lekcji polskiego i wiedzy o kulturze
►Młodzi bohaterowie PRL
Scenariusz lekcji historii
►Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy
Scenariusz lekcji wiedzy o społeczeństwie
►Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł
Marta Honzatko i Wojciech Pszoniak o postaciach z filmu
Biuletyn można również pobrać pod adresem:
http://wszpwn.com.pl/?page=nowosc&arti_id=8051
Biblioteka szkolna otrzymała równie w darze od Instytutu Pamięci Narodowej płyty CD pt.: „Pieśni internowanych”, zawierające pieśni i piosenki, które powstały bądź były śpiewane w ośrodkach internowania, podnosząc na duchu uwięzionych. Na płycie znalazły się utwory ponownie zaaranżowane i nagrane przez muzykującą rodzinę Steczkowskich wraz z przyjaciółmi.
Pod adresem www.ipn.gov.pl/piesni-internowanych pomysłodawcy płyty postanowili udostępnić aranżacje muzyczne do pieśni, a także teksty, tak aby nauczyciele i uczniowie mogli wykorzystać je w organizowanych przez szkoły konkursach i przeglądach pieśni patriotycznej.
Rzeszowski oddział IPN przekazał nam również zestaw 17 płyt CD z audycjami radiowymi, zawierającymi rozmowy z historykami rzeszowskiego IPN pt: „Ślad pamięci”.