Aktualności
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, którego celem jest promowanie serdeczności, przyjaźni i zachęcanie do czynienia dobra. Pomysł na ustanowienie tego dnia zrodził się w latach 70-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Oficjalnym kolorem święta jest żółty – kolor jednoznacznie kojarzący się z optymizmem, radością i pozytywną energią.
W ramach obchodów Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień uczniowie Zespołu Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego wzięli udział w warsztatach pod hasłem: „Jesteś super!” Zajęcia odbywały się dwóch turach. W pierwszej uczestniczyły klasy 1B i 2D, zaś w drugiej 1M i 2M. Spotkanie otworzyła pani wicedyrektor Agnieszka Kusak, która podkreśliła wagę uśmiechu i dzielenia się radością w codziennym życiu. Podczas warsztatów uczniowie zapoznali się z historią i ideą święta, obejrzeli filmy promujące życzliwość i empatię, a także pracowali w grupach wykonując zadania wymagające twórczego myślenia.
Szkolne obchody Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień zorganizowały panie : Elżbieta Bąk i Magdalena Surdej.
Warsztaty zawodowe dla szkół podstawowych
„Pasja jest twoją radością” pod takim hasłem 9 listopada 2024r. w sobotę odbyły się w ZS im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu warsztaty „Stylizacji i kreowania wizerunku” oraz hotelarsko- gastronomiczne – „Smacznie, kolorowo i zdrowo”, na które zaproszeni zostali uczniowie Szkół Podstawowych z Powiatu Mieleckiego. Warsztaty od lat cieszą się dużym zainteresowaniem. Jest to świetna okazja do tego, aby zapoznać młodzież z propozycjami kierunków kształcenia, jakie proponuje szkoła.
Nauczyciele prowadzący warsztaty „Stylizacji i kreowania wizerunku” wraz z uczennicami klasy IC, IIF, IIIF Technikum Usług Fryzjerskich zapoznały uczniów ze specyfiką pracy fryzjera i kosmetyczki oraz tajnikami zawodów. Zademonstrowały, jakich sprzętów używają w swojej codziennej pracy i nauce. Dużym zainteresowaniem cieszyły się katalogi fryzur, palety farbowanych włosów, akcesoria do analizy kolorystycznej w postaci ram kolorystycznych, wzorników i chust garderobianych.
W ramach zajęć wszystkim chętnym ułożono fryzury. Rodzaj wybranej fryzury uzależniony był od tego, czego zażyczył sobie młody klient czy klientka. Podczas warsztatów kosmetycznych młodzież mogła podglądnąć przebieg makijażu, który wykonywała nauczycielka kosmetyki, a następnie można było skorzystać z usługi kosmetycznej w postaci makijażu dziennego lub wieczorowego. Obok zabiegu fryzjerskiego i makijażu uczennice TUF proponowały zabiegi pielęgnacyjne w postaci parafinowej pielęgnacji dłoni o efekcie satynowej skóry oraz zabieg pielęgnacyjny przy użyciu aparatu Darsonval. Jest to bezinwazyjna i wysoce uniwersalna terapia, w pielęgnacji zmian skórnych.
Pod okiem starszych koleżanek z profilu technik stylista i nauczycielek, młodzież Szkół Podstawowych mogła spróbować swoich sił w tworzeniu rysunków żurnalowych z własnymi stylizacjami, szyciu scrunchie oraz poszukać inspiracji w albumach modowych.
Uczniowie Technika hotelarstwa zaprezentowali:
- „Savoir- vivre” w restauracji.
- Zasady obsługi gości-metody obsługi gościa.
- Różne rodzaje dekoracji stołów
- Dekoracje i metody ścielenia łóżek.
Dodatkowo uczniowie klasy IB przeprowadzili konkurs „Wiedzy o Mieleckich Hotelach”.
Młodzież klas hotelarskich przygotowała poczęstunek w postaci „talerza zdrowia”
Podczas zajęć z hotelarstwa młodzież miała też okazję zobaczyć wystawę prac uczniowskich.
Warsztaty były świetną okazją dla uczniów szkół podstawowych do zastanowienia się nad własną ścieżką edukacyjno-zawodową oraz poznania specyfiki zawodu fryzjera, stylisty oraz hotelarza.
Zajęcia prowadziły specjalistki z fryzjerstwa Panie Iwona Żola, Edyta Grzelak, Teresa Szczepańska, Marzena Roczniak, kosmetyki Pani Edyta Dudzik, hotelarstwa Panie Agnieszka Kusak, Zofia Fijałkowska, oraz stylistki Panie Beata Mryczko, Joanna Sikora.
Zapraszamy na kolejną edycję warsztatów!
Spotkania z Rodzicami
Spotkania rozpoczynają się w auli szkolnej.
Równolegle będzie odbywał się kiermasz szkolny przygotowany przez uczniów naszej szkoły.
UWAGA!
W tym tygodniu wszyscy nauczyciele dostępni są w podanych godzinach spotkań.
ZAPRASZAMY!
Lekcja otwarta „Szkoła wczoraj i dziś”
13 listopada w naszej szkole, w ramach projektu „Przystanek. Czas na Podkarpacką Młodzież”, który jest realizowany przez Fundację Misji Obywatelskiej w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2024-2026 – edycja 2024 i sfinansowany jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033, miała miejsce lekcja otwarta „Szkoła wczoraj i dziś”. Celem lekcji, która jest już kolejnym działaniem Samorządu Uczniowskiego w ramach projektu „Ja i moja Ojczyzna”, było przedstawienie uczniom historii budynku szkoły, przybliżenie „małej Ojczyzny”, poszerzenie wiedzy z zakresu historii regionu, pobudzenie wśród młodzieży poczucia więzi z historią własnego regionu oraz ze szkołą.
Na lekcję zaproszono gości: Dyrektora Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Mielcu pana Grzegorza Piechotę oraz absolwentów szkół: Liceum Pedagogicznego - pana Józefa Witka, autora Encyklopedii miasta Mielca i miłośnika historii regionu, pana Leszka Sowę - absolwenta Technikum Elektrycznego, wiceprezesa Stowarzyszenie Absolwentów Technikum Elektrycznego SATEM i pana Marka Sypka również absolwenta Technikum Elektrycznego, a także obecnie aktywnego nauczyciela w naszej szkole. Na lekcji byli również obecni przedstawiciele Fundacji Misji Obywatelskiej.
Lekcję poprowadził przewodniczący Samorządu Uczniowskiego –Leon Kwiatkowski, uczeń klasy III B oraz pani Ewa Bożek, główny koordynator projektu. Udział w niej wzięli uczniowie klas: I B, II A, II D, III B, V A. Młodzież uczestnicząca w lekcji mogła dowiedzieć się wiele o historii gmachu szkoły. Szczególne zainteresowanie wzbudziły wspomnienia zaproszonych gości, absolwentów tej szkoły: pana Józefa Witka, pana Leszka Sowy oraz obecnego nauczyciela pana Marka Sypka. Młodzież miała okazję porównać warunki i wygląd budynku z przeszłości ze stanem obecnym, posłuchać zabawnych historii z lat szkolnych i życia szkoły w ubiegłym wieku .
Na zakończenie lekcji, w trosce o ekologię, środowisko i przyszłe pokolenia oraz z okazji 25.rocznicy wstąpienia Polski do NATO oraz 20.rocznicy Polski w UE posadzono pamiątkowe drzewko – dęba. Wydarzenie nawiązywało do podobnego, które miało miejsce w 1932 roku, kiedy to obok szkoły wsadzano dąb marszałka Józefa Piłsudskiego, który rośnie do dziś przed gmachem szkoły przy ulicy Kilińskiego.
Lekcja ta na pewno przybliżyła uczniom historię najstarszej szkoły średniej w Mielcu.
Koordynatorzy projektu szczególnie dziękują za pomoc w organizacji lekcji pani Dorocie Targosz i pani Małgorzacie Byrskiej .
Szkolny Konkurs Ortograficzny
W dniu 23.10.2024r odbył się I etap Szkolnego Konkursu Ortograficznego o tytuł Mistrza Ortografii. W konkursie wzięli udział uczniowie klas pierwszych i drugich technikum. Do drugiego etapu, który odbył się 6.11.2024r zakwalifikowali się następujący uczniowie: kl.1A-Bator Wiktoria, kl.1B- Kołcz Katarzyna, kl.1C –Kobos Nikola, Zych Wiktoria, kl.2A- Skrzyński Kacper, Misiak Dominik, Kosoń Julia, Jasiński Mateusz, Dziarmaga Igor, Glinik Oliwier, kl.2C- Stachowicz Oliwier, Roguz Mikołąj, kl.2D- Miłoś Nikola, Gryndzia Wiktoria, Sendor Julia, Wiśniewska Julia, kl.2F- Wilk Maja, Jeż Patrycja, Stopa Olga, Szady Zuzanna.
Mistrzowie Ortografii:
I miejsce ex aequo- Dziarmaga Igor-kl.2A i Roguz Mikołaj- kl.2C
II miejsce-Jeż Patrycja-kl.2F
III miejsce- Wiśniewska Julia-kl.2D
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Organizatorami były: p. Marta Stachura, p . Lucyna Maryniak i p. Halina Bednarz.
Wycieczka zawodowa do firmy R&G
W dniu 13 listopada br. klasa 2C pod opieką p. Andrzeja Kozaka była na wycieczce zawodowej w firmie R&G. Podczas zwiedzania zakładu, uczniowie mieli okazję zapoznać się z zagadnieniami, które pokrywają się z podstawą programową dla zawodu technik mechatronik. M. in. poznali automatyczną linią drukującą układy elektroniczne, montaż układów elektronicznych metodą nakładania oraz przewlekania, kontrolę wizyjną na zautomatyzowanym stanowisku, wycinanie elementów z blachy metodą laserową, obróbkę plastyczną, gięcie i przecinanie, obróbkę skrawaniem, toczenie, wiercenie, frezowanie CNC i konwencjonalne, walcowanie gwintów, spawanie TIG oraz MIG/MAG, malowanie proszkowe i prace montażowe.
Uczniowie poznali także specyfikę pracy w dziale konstrukcji i technologii oraz szybkiego prototypowania. Zobaczyli jak pracują drukarki 3D.
(Ciekawostka - W firmie znalazła zatrudnienie absolwentka naszej szkoły Julia co było miłym zaskoczeniem dla wszystkich).