Aktualności
Kadeci z klas wojskowych na obchodach Rocznicy Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej
10.04.2025 r. w Bazylice Mniejszej w Mielcu odbyła się Msza św. w intencji Ofiar Zabrodni Katyńskiej i Poległych w Katastrofie Smoleńskiej. W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów lokalnych, instytucji i organizacji pozarządowych oraz delegacje szkół.
Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu reprezentował poczet sztandarowy oraz delegacja kadetów z klas wojskowych z panią Wicedyrektor Agnieszką Kusak i panem Markiem Sypkiem.
Po Mszy Świętej zgromadzeni oddali cześć osobom pomordowanym na Wschodzie poprzez złożenie kwiatów przy tablicach katyńskich.
Dalsza część obchodów odbyła się na Cmentarzu Komunalnym, przed grobem śp. Leszka Deptuły – pochodzącego z naszego powiatu Posła na Sejm RP, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Zgromadzone delegacje oddały także hołd poległym Sybirakom.
KRONODRZEWKO po raz 25
„Jedno drzewo może zmienić świat”
W sobotę, 5 kwietnia uczniowie klas wojskowych IA i IIA wraz z dyrektorem ZS panem Januszem Kotarbą wzięli udział w zalesianiu lasu. Akcja odbyła się po raz 25, a organizatorem działań była firma Kronospan. Została przeprowadzana z okazji Święta Lasu, który to dzień po raz pierwszy obchodzono w naszym kraju w 1933 roku.
Termin nasadzenia lasu wiąże się z coroczną kampanią odnowienia i zalesienia. Wszyscy, nie tylko leśnicy mają prawo cieszyć się z nowo posadzonych drzew. W tym roku nasi uczniowie, po raz kolejny brali udział w akcji na terenach przygotowanych przez Nadleśnictwo Mielec. Pomimo zimna, atmosfera była wspaniała, a miłośników lasu i jego dobrodziejstw nie brakowało! Każdy z obecnych mógł posadzić swoje drzewko. Wśród uczestników akcji byli pracownicy firm: Kronospan i Malta, uczniowie szkół, członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz inni sympatycy lasu.
Dla naszej społeczności uczniowskiej była to nie tylko wspaniała przygoda, doświadczenie ale też okazja do podziękowania firmie Kronospan za stałą współpracę z naszą placówką. Po zakończenia prac, organizatorzy przygotowali dla uczestników zalesiania lasu piknik w Szydłowcu. Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w akcji i szerzenie działalności Szkolnego Klubu Ekologa. Do zobaczenia za rok!
IV Biesiada Humanistyczna
4 kwietnia 2025 r. w auli Zespołu Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu, odbyła się IV Biesiada Humanistyczna, zorganizowana z okazji obchodów Światowego Dnia Poezji oraz uhonorowania ustanowionych przez Senat RP patronów roku 2025 - Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej oraz Władysława Stanisława Reymonta.
Święto poezji w Elektryku to coroczna tradycja, która połączona jest z prezentacją twórczości poetów regionalnych. Tegoroczną Biesiadę swą obecnością zaszczycili zaproszeni goście: Dyrektor Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Mielcu Grzegorz Piechota i Agnieszka Łubiarz – główny specjalista w biurze Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych oraz zaprzyjaźnieni ze szkołą poeci: Teresa Pyzik – Wiceprezes Mieleckiej Grupy Literackiej „SŁOWO”, Aleksandra Piguła – członek Związku Literatów Polskich oraz Mieleckiej Grupy Literackiej „SŁOWO”, a także Beata Pleban i Adam Kopacz również zrzeszeni w MGL „SŁOWO”.
Na początku uroczystości zaproszeni twórcy opowiedzieli o swojej pracy, najnowszych tomikach wierszy, podzielili się refleksjami na temat swoich inspiracji oraz przeczytali wybrane, autorskie utwory.
W dalszej części Biesiady ogłoszono wyniki VI Powiatowego Konkursu Literackiego „Na ścieżkach wyobraźni, w świecie marzeń”.
Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłej w tym roku Alicji Rajchel - nauczycielki, która od początku była zaangażowana w organizację i oprawę plastyczną konkursu oraz Biesiady.
Patronat Honorowy nad konkursem objął Starosta Powiatu Mieleckiego pan Kazimierz Gacek oraz MGL „SŁOWO”. Konkurs znalazł się w ustalonym przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty wykazie zawodów, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej w roku szkolnym 2024/25.
Nagrody laureatom konkursu wręczyli: Dyrektor Zespołu Szkół Janusz Kotarba oraz Dyrektor Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Mielcu Grzegorz Piechota.
Wyniki konkursu na stronie: https://zs.mielec.pl/
W dalszej części Biesiady rozstrzygnięto V Szkolny Konkurs Intersemiotyczny, w którym oceniano prace uczniów ZS, będące artystycznym przełożeniem utworów literackich Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej i Władysława Stanisława Reymonta na język plastyki.
Jury w składzie: Teresa Pyzik, Aleksandra Piguła, Beata Pleban, Adam Kopacz, Dorota Targosz i reprezentantka młodzieży - uczennica kl. 3f – Katarzyna Jachym, oceniło 28 prac i przyznało następujące miejsca:
I miejsce - Kacper Działo z kl. 3A,
II miejsce ex aequo – Amelia Matusik z kl. 3F i Bartosz Kilian z kl. 5C,
III miejsce ex aequo – Katarzyna Szostek z kl. 4B i Angelika Graboś z kl. 2M
Wyróżnienia: Patryk Biela z kl. 3A, Patrycja Świątek z kl. 3F, Adrian Jabłoński z kl. 2C
Kolejnym punktem programu IV Biesiady Humanistycznej, był udział młodzieży ZS w turnieju wiedzy poświęconym życiu i twórczości patronów roku 2025. Został on poprzedzony, wygłoszonym przez Gabrielę Pyź referatem na temat M. Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej oraz prezentacją ciekawostek na temat Wł. S. Reymonta.
Drużyny dzielnie zmagały się z konkursowymi pytaniami.
Wyniki turnieju:
I miejsce zespół z kl. 1M,
II miejsce zespół z kl. 3E,
III miejsce zespół z kl. 3F,
IV miejsce zespół z kl. 2F,
V miejsce zespół z kl. 1C.
W części muzycznej swe talenty zaprezentowali: Patrycja Rybak z kl.1 M i Damian Kulik z kl. 3D. Całość uroczystości poprowadziły uczennice kl. 3F - Gabriela Pyź oraz Natalia Sekuła. Oprawa techniczna Łukasz Zasowski kl. 4A, zdjęcia Kamil Strycharz kl. 3E.
IV Biesiadę Humanistyczną w ZS zorganizowały nauczycielki języka polskiego we współpracy z biblioteką szkolną ZS : Lucyna Maryniak, Halina Bednarz, Dorota Targosz i Marta Stachura.
𝗪𝗼𝗷𝘀𝗸𝗼𝘄𝗲 𝗧𝗮𝗿𝗴𝗶 𝗦ł𝘂ż𝗯𝘆 𝗶 𝗣𝗿𝗮𝗰𝘆 𝘄 𝗕𝗼𝗴𝘂𝗰𝗵𝘄𝗮𝗹𝗲
XX Targi Edukacyjne w Mielcu już za nami
3 kwietnia w hali MOSiR odbyły się XX jubileuszowe Targi Edukacyjne, które przyciągnęły setki ósmoklasistów, chcących poznać ofertę edukacyjną szkół ponadpodstawowych z naszego regionu.
Przy tej okazji, po raz pierwszy zostały przyznane nagrody pn. Mecenas Rozwoju Zawodowego Młodych. Są one skierowane do firm, instytucji, które od lat angażują się w kształcenie młodych ludzi. Miło nam poinformować, że w tym roku, za bardzo owocną współpracę w zakresie podnoszenia jakości kształcenia zawodowego w ZS im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu, taką nagrodą został uhonorowany Kronospan Mielec.
Podczas targów stoisko naszej szkoły jak zawsze zaprezentowało się bardzo atrakcyjnie i kolorowo. Ósmoklasiści byli zainteresowani kierunkami kształcenia, które proponuje nasza szkoła, chętnie rozmawiali z uczniami i nauczycielami. W czasie występów artystycznych świetnie zaprezentował się zespół muzyczny „Elektryk”, który swoim występem porwał młodzież do tańca! Wszystkich zainteresowanych uczniów i ich rodziców zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty edukacyjnej na rok szkolny 2025/26, która jest zamieszczona na stronie internetowej, a 29 kwietnia 2025 r. o godzinie 17.00 zapraszamy do gmachu szkoły na Dzień Kandydata podczas którego będzie można zobaczyć pracownie szkolne i naszą bazę dydaktyczną!
VI Powiatowy Konkurs Literacki „Na ścieżkach wyobraźni, w świecie marzeń…” rozstrzygnięty
VI Powiatowy Konkurs Literacki „Na ścieżkach wyobraźni, w świecie marzeń…” rozstrzygnięty
W dniu 31 marca 2025 r. nastąpiło rozstrzygnięcie VI Powiatowego Konkursu Literackiego, którego organizatorem był Zespół Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu, we współpracy z Mielecką Grupą Literacką „Słowo”, działającą przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu. W tym roku szkolnym hasło przewodnie konkursu brzmiało: „Na ścieżkach wyobraźni, w świecie marzeń…”.
Patronat Honorowy nad konkursem objął Starosta Powiatu Mieleckiego pan Kazimierz Gacek. Konkurs znalazł się w ustalonym przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty wykazie zawodów, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej w roku szkolnym 2024/25. Adresowany był do uczniów szkół podstawowych (klasy VII i VIII) i szkół ponadpodstawowych. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować pracę, w wybranej kategorii (wiersz lub opowiadanie), która nawiązywałaby do myśli przewodniej konkursu.
Celem nadrzędnym VI Powiatowego Konkursu Literackiego była promocja młodych talentów, rozwijanie umiejętności literackich, uwrażliwienie na piękno oraz bogactwo języka ojczystego, a także inspirowanie do twórczej aktywności i kreatywnego myślenia.
Podobnie jak w poprzednich edycjach, konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem młodzieży. Napłynęło 45 prac ze szkół podstawowych oraz 20 prac ze szkół ponadpodstawowych. Autorzy prac to uczniowie osiemnastu szkół z Mielca i powiatu mieleckiego, a opiekę merytoryczną nad uczestnikami konkursu sprawowało dwudziestu dziewięciu nauczycieli.
Prace konkursowe oceniało Jury w składzie: pani Teresa Pyzik – Wiceprezes MGL „Słowo”, pani Aleksandra Piguła – członek Związku Literatów Polskich – Oddział Rzeszowski oraz MGL „Słowo”, pani Beata Pleban członek MGL „Słowo” i nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Radomyślu Wielkim oraz Lucyna Maryniak, Halina Bednarz i Dorota Targosz - nauczycielki w Zespole Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu.
Nadesłane prace prezentowały bardzo wysoki poziom. Jury było pod wrażeniem kreatywności uczestników, którzy w niezwykle ciekawy i różnorodny sposób odwoływali się do „wyobraźni i marzeń” w napisanych przez siebie wierszach i opowiadaniach.
Wyniki konkursu:
Szkoły Ponadpodstawowe:
Kategoria – Wiersz
I miejsce: Daria Trzpis - Zespół Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu (opiekun p. Katarzyna Sikora)
II miejsce ex aequo: Kornelia Żołądź - Zespół Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu ( opiekun p. Agnieszka Lorynowicz ) i Michał Maj - Zespół Szkół Technicznych w Mielcu ( opiekun p. Natalia Kłoda)
III miejsce ex aequo: Igor Skowron - Zespół Szkół Technicznych w Mielcu ( opiekun p. Monika Bogdan); Weronika Bierzyńska - Zespół Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu ( opiekun p. Katarzyna Sikora) oraz Maciej Markowski – Zespół Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu ( opiekun p. Lucyna Maryniak)
Wyróżnienie: Weronika Stecyk - Zespół Szkół Technicznych w Mielcu ( opiekun p. Jolanta Śpiewak); Adrian Kużdżał - Zespół Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu ( opiekun p. Lucyna Maryniak) i Julia Cisło - Zespół Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu (opiekun p. Anna Bajor)
Kategoria – Opowiadanie
I miejsce: Marta Kilian - Zespół Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu ( opiekun p. Agnieszka Lorynowicz)
II miejsce: Katarzyna Jachym - Zespół Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu ( opiekun p. Halina Bednarz)
III miejsce: Filip Bryk - Zespół Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu ( opiekun p. Beata Piękoś)
Wyróżnienie: Mateusz Harla - Zespół Szkół Technicznych w Mielcu ( opiekun p. Danuta Kusek); Dominika Drewniak - Zespół Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu ( opiekun p. Halina Bednarz)
Szkoły Podstawowe
Kategoria – Wiersz:
I miejsce: Vanessa Cetnar – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dulczy Wielkiej (opiekun p. Beata Wrzesień)
II miejsce ex aequo: Maja Wrzesień - Szkoła Podstawowa Nr 11 im. św. Jana Pawła II w Mielcu (opiekun Magdalena Rumak-Markowska); Emilia Cisło – Szkoła Podstawowa w Trzcianie ( opiekun p. Barbara Tychanowicz); Lena Leśniowska - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Szafera w Mielcu ( opiekun p. Małgorzata Jaśkiewicz)
III miejsce ex aequo: Zuzanna Tarapata - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Tuszowie Narodowym ( opiekun Małgorzata Wieczerzak); Izabella Mazurek – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Mielcu ( opiekun p. Joanna Głodzik);Weronika Mróz - Szkoła Podstawowa im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Żarówce ( opiekun p. Jolanta Palion); Sara Kusek – Zespół Szkół w Maliniu ( opiekun p. Ewa Krępa)
Wyróżnienie: Michał Tyniec - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Tuszowie Narodowym (opiekun p. Małgorzata Tyniec); Aleksandra Groele - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Szafera w Mielcu ( opiekun p. Marzena Kapinos); Alicja Wiernasz - Szkoła Podstawowa w Trzcianie ( opiekun p. Barbara Tychanowicz); Karolina Stelmuk - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Chrząstowie ( opiekun p. Justyna Wnuk); Maja Wieczerzak - Szkoła Podstawowa nr 2 w Mielcu im. Tadeusza Kościuszki ( opiekun p. Katarzyna Ostrowska); Weronika Adamczyk - Szkoła Podstawowa w Otałęży (opiekun p. Janina Zięba)
Kategoria - Opowiadanie
I miejsce: Aleksandra Włoszczyna - Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Żwirki i Wigury w Mielcu ( opiekun p. Anna Ungeheuer)
II miejsce ex aequo: Julia Rak - Zespół Szkół w Chorzelowie ( opiekun p. Elżbieta Babula); Jakub Duszkiewicz - Szkoła Podstawowa w Otałęży ( opiekun p. Aleksandra Gronowska)
III miejsce ex aequo: Hanna Nowak – Marcoń - Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Żwirki i Wigury w Mielcu ( opiekun p. Anna Ungeheuer); Paulina Nowak - Szkoła Podstawowa nr 7 im. Ignacego Łukasiewicza w Mielcu ( opiekun p. Alina Pietras); Julia Stypa - Zespół Szkół w Maliniu ( opiekun p. Katarzyna Sikora)
Wyróżnienie: Nikola Korczak - Szkoła Podstawowa Nr 11 im. św. Jana Pawła II w Mielcu (opiekun p. Monika Kuroń); Krzysztof Siembab - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dulczy Wielkiej (opiekun p. Beata Wrzesień); Maja Łukasik - Szkoła Podstawowa im. św. Andrzeja Boboli w Borkach Nizińskich (opieka p. Katarzyna Mróz); Wojciech Łubiarz Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Żwirki i Wigury w Mielcu ( opiekun p. Anna Ungeheuer)
Laureatów konkursu – zdobywców I, II i III miejsca w poszczególnych kategoriach, zapraszamy do auli Zespołu Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu, na uroczyste rozdanie nagród, które odbędzie się w dniu 4 kwietnia 2025 r. o godz. 11.00, podczas IV Biesiady Humanistycznej. Pozostałym wyróżnionym osobom, nagrody zostaną doręczone do szkół macierzystych.