Aktualności
Zbiórka charytatywna na rzecz Filipka Biesia
W dniach 30.09 – 3.10.2024 r. w naszej szkole, już po raz drugi, odbyła się zbiórka charytatywna na rzecz 3-letniego Filipka Biesia, który wymaga kosztownej operacja dłoni w Paley European Institute. Akcja była organizowana przez Szkolne Koło Wolontariacko-Profilaktyczne „Pomocna Dłoń”.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom, oraz pracownikom naszej szkoły za włączenie się w akcję!
Kadeci klasy VA ukończyli szkolenie OPW
W dniach 16.09 do 20.09.2024 roku kadeci klasy VA odbyli ostatni etap szkolenia w ramach projektu Ministerstwa Obrony Narodowej - „Oddziały Przygotowania Wojskowego”. Szkolenie to było realizowane w ramach 50 godzinnego obozu szkoleniowego, a odbywało się na obiektach 33 batalionu lekkiej piechoty w Dębicy, wchodzącego w skład 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Tematyka szkolenia obejmowała następujące zagadnienia:
- Organizację i zabezpieczenie obozowiska (Miejsca Czasowego Pobytu – MCzP)
- Terenoznawstwo
- Szkolenie inżynieryjno – saperskie
- Szkolenie strzeleckie
- Taktykę
- Szkolenie medyczne
- Rozpoznanie wojskowe
- Łączność
- Powszechna obrona przeciwlotnicza (POPL) i obrona przed bronią masowego rażenia (OPBMR)
Zajęcia prowadzili instruktorzy z 33 blp w Dębicy. Projekt był realizowany przez cały pięcioletni cykl kształcenia i zawierał:
- zagadnienia teoretyczne w wymiarze 53 godzin ( realizowane w szkole przez oficera WP)
- zajęcia praktyczne w wymiarze 127 godzin (realizowane przy wsparciu instruktorów z jednostki patronackiej w obiektach szkoły lub obiektach batalionu)
- oraz obóz szkoleniowy w wymiarze 50 godzin
Projekt rozpoczął się w klasie pierwszej technikum ( 25 kadetów), a został zakończony w I semestrze klasy piątej roku szkolnego 2024/25. Projekt ukończyło z sukcesem 16 kadetów ( w kwietniu 2025 roku otrzymają certyfikaty i zaświadczenia potwierdzające uczestnictwo w projekcie MON). Certyfikaty umożliwią kadetom odbycie skróconej służby przygotowawczej w wymiarze 12 dni, a nie 28 jak w każdym innym przypadku. Ponadto kadeci mają pierwszeństwo w wyborze jednostki lub dodatkowe punkty w przypadku startu na uczelnie wojskowe. Warto zaznaczyć, że spośród 16 kadetów, troje już od roku służy w 33 blp w Dębicy.
Opiekę ze strony szkoły podczas 5-cio dniowego obozu szkoleniowego w Dębicy pełnił wychowawca klasy Pan Marek Sypek. Serdecznie gratulujemy!
Tekst i zdjęcia:
Koordynator
CWKM i OPW
Wycieczka do Sandomierza "Światowej stolicy krzemienia pasiastego"
W piątek, 27 września 2024 roku, odbyła się szkolna wycieczka integracyjno-rekreacyjna. Uczniowie wyruszyli na wyprawę do Sandomierza – malowniczego miasta, słynącego z bogatej historii i pięknych krajobrazów.
Zwiedzanie rozpoczęło się w wąwozie św. Jadwigi, gdzie uczestnicy mogli podziwiać formacje skalne. Następnie, uczniowie odwiedzili malowniczy, XIII-wieczny romańsko-gotycki kościół pw. Świętego Jakuba i udali się zwiedzać Zamek Królewski, wzniesiony na skarpie wiślanej oraz Dom Długosza, jeden z najlepiej zachowanych gotyckich domów mieszkalnych, który posiada niezwykłe eksponaty od paleolitu do XIX wieku.
Sandomierz, znany, jako miasto siedmiu wzgórz, urzekł wycieczkowiczów urokliwymi kamieniczkami i zabytkowymi budowlami. Uczniowie odkryli lokalne atrakcje, takie jak Brama Opatowska, Ucho Igielne, Bazylika Katedralna Narodzenia NMP czy gotycki Ratusz z XIV w. oraz otaczające Rynek stare kamienice.
Urzekający malowniczością Sandomierz i sielski nadwiślański krajobraz oraz idealnie wpisane weń światowej klasy zabytki architektury różnych epok i stylów architektonicznych, okazał się doskonałą okazją nie tylko do poznania lokalnych zabytków, ale także do integracji między uczniami Zespołu Szkół. Urokliwy Sandomierz na pewno pozostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników
I etap Olimpiady Języka Angielskiego
2 października br. w Zespole Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu odbył się I etap Olimpiady Języka Angielskiego organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu.
Do lingwistycznych zmagań przystąpiło 11 uczniów Technikum Nr 4: Oliwier Gliniak 2A, Marek Malec 3A, Nataniel Meckaj 3A, Mikołaj Ozimek 3A, Julia Gaj 3B, Mikołaj Granowski 3B, Katarzyna Jurkowska 4B, Katarzyna Szostek 4B, Mikołaj Kania 4B, Bartosz Noga 4B, Szymon Puła 4A. Zadaniem uczniów było rozwiązanie zadań sprawdzających znajomość leksyki, struktur gramatycznych, a także wiedzę o krajach anglojęzycznych.
Szkolny etap olimpiady zorganizowała i przeprowadziła nauczycielka języka angielskiego, Magdalena Surdej.
Edukacja przez sztukę
Uczniowie drugich klas technikum z Zespołu Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego wzięli udział w spektaklu „Skąpiec” Moliera. Przedstawienie odbyło się 24 września br. w sali widowiskowej Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Komedię francuskiego twórcy zaprezentowali aktorzy Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Warto wspomnieć, że „Skąpiec” znajduje się w wykazie obowiązkowych lektur szkolnych.
Rozpoczynamy realizację projektu Fundacji Misji Obywatelskiej
Przystanek – Czas na Podkarpacką Młodzież! to projekt realizowany przez Fundację Misji Obywatelskiej w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2024-2026. Jest on adresowany do młodzieży w wieku 15-29 lat, działającej na terenie województwa podkarpackiego.
Celem głównym projektu jest zwiększenie zaangażowania młodzieży i młodzieżowych organizacji pozarządowych w życie publiczne, przez wsparcie inicjatyw młodzieżowych, wzrost ich znaczenia w życiu publicznym oraz ich wzmocnienie instytucjonalne. Jedną z ścieżek rozwoju jest aktywizacja samorządów uczniowskich.
Miło nam poinformować, że w ramach tego konkursu dotacyjnego, projekt „Ja i moja Ojczyzna”, który będzie realizowany przez Samorząd Uczniowski ZS im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu, pod patronatem Stowarzyszenia Absolwentów Technikum Elektrycznego w Mielcu (SATE), otrzymał dotację w wysokości blisko 12 000 zł na realizowanie zaplanowanych przedsięwzięć, służących aktywizacji młodzieży zaangażowanej w działalność SU. Mielecki „Elektryk” jest jedyną mielecką szkołą, która bierze udział konkursie Fundacji Misji Obywatelskiej.
W ramach projektu zaplanowano szereg działań, m.in.: poznawanie historii szkoły, Mielca i regionu, spotkania z Absolwentami stowarzyszonymi w SATE, a także z miłośnikami lokalnej historii. Zwieńczeniem projektu ma być zasadzenie Drzewka Pamięci na terenach zielonych należących do szkoły. W realizację projektu zaangażowani będą uczniowie działający w Samorządzie Uczniowskim, przy wsparciu Opiekunów SU.