Aktualności
Wycieczka zawodowa do firmy R&G
W dniu 13 listopada br. klasa 2C pod opieką p. Andrzeja Kozaka była na wycieczce zawodowej w firmie R&G. Podczas zwiedzania zakładu, uczniowie mieli okazję zapoznać się z zagadnieniami, które pokrywają się z podstawą programową dla zawodu technik mechatronik. M. in. poznali automatyczną linią drukującą układy elektroniczne, montaż układów elektronicznych metodą nakładania oraz przewlekania, kontrolę wizyjną na zautomatyzowanym stanowisku, wycinanie elementów z blachy metodą laserową, obróbkę plastyczną, gięcie i przecinanie, obróbkę skrawaniem, toczenie, wiercenie, frezowanie CNC i konwencjonalne, walcowanie gwintów, spawanie TIG oraz MIG/MAG, malowanie proszkowe i prace montażowe.
Uczniowie poznali także specyfikę pracy w dziale konstrukcji i technologii oraz szybkiego prototypowania. Zobaczyli jak pracują drukarki 3D.
(Ciekawostka - W firmie znalazła zatrudnienie absolwentka naszej szkoły Julia co było miłym zaskoczeniem dla wszystkich).
Konkurs Historyczno – Regionalny „Ja i moja Ojczyzna”
5 listopada w naszej szkole w ramach projektu „Przystanek. Czas na Podkarpacką Młodzież”, który jest realizowany przez Fundację Misji Obywatelskiej w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2024-2026 – edycja 2024, sfinansowany jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033, odbył się Szkolny Konkurs Historyczno – Regionalny „Ja i moja Ojczyzna”. Uczestnicy zmagali się z pytaniami dotyczącymi historii związanej miejscami, które niedawno odwiedzili: Blizną, Pustkowem oraz Mielcem. Do konkursu przystąpiło 25 osób z klas: I B, IIIB, III C, VA, VF.
I miejsce zajęła uczennica klasy 5F- Emilia Adamczyk, drugie miejsce ex-aequo: Gabriela Kilian z klasy V F i Jacek Bednarski z klasy V A, trzecie miejsce zajął uczeń klasy I B -Karol Rzeźnik.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
I Rowerowy Rajd Niepodległości
12 listopada 2024r. w naszej szkole zorganizowano I Rowerowy Rajd Niepodległości, którego trasa prowadziła śladami pomników wdzięczności osobom, które walczyły w obronie naszej Ojczyzny. W ten aktywny sposób, rowerzyści z Zespołu Szkół, na czele z dyrektorem szkoły p. Januszem Kotarbą i głównym organizatorem rajdu p. Bartoszem Dulikiem uczcili Narodowy Dzień Niepodległości. Choć warunki pogodowe nie sprzyjały, to jednak kilkunastu naszych uczniów dzielnie przemierzyło ponad 30 km trasy, odwiedzając po drodze 5 miejsc związanych z bohaterami walk o wolną Polskę. Uczestnikom dzisiejszego wydarzenia przyświecało dobrze znane wszystkim hasło: "Cześć i chwała Bohaterom!"
Obchody Święta Niepodległości
11 listopada w Mielcu odbyły się oficjalne obchody Święta Niepodległości, w których wzięła udział delegacja naszej szkoły. Po Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej pw. św. Mateusza nastąpił uroczysty przemarsz pod Pomnik Wolności, gdzie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pamięci. Uczestniczyła w nim reprezentacja kadetów z naszej szkoły na czele z Oliwią Czekaj oraz Pocztem Sztandarowym w składzie: Adrian Labak, Michał Dąbrowski i Kacper Zadora. W imieniu społeczności ZS im. prof. J. Groszkowskiego hołd Niepodległej złożył dyrektor szkoły pan Janusz Kotarba wraz z reprezentacją kadetów z kl. 5A.
Nasi uczniowie uczestniczyli też w innych wydarzeniach, które zaplanowano w ramach obchodów Święta Niepodległości. Były to m.in. śpiewanki patriotyczne oraz VII Bieg Niepodległościowy, w którym wystartował Olaf Jezierski - uczeń kl. 3a. Kadeci pełnili też wartę honorową pod pomnikami pamięci. Podczas tych wydarzeń opiekę nad młodzieżą sprawowali panowie: Roman Gruszecki i Marek Rucki.
106 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
„Wolność kocham i rozumiem,
Wolności oddać nie umiem…”
W dniu 8 listopada 2024 roku w ZS im. prof. J. Groszkowskiego odbyła się uroczysta akademia z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży naszej szkoły upamiętnił to najważniejsze Święto Narodowe. Uczniowie przypomnieli drogę Polski do niepodległości, uczcili pamięć bohaterów narodowych, podzielili się refleksją nad historią i współczesnością naszego kraju.
Uroczystość poprowadzili: Katarzyna Jachym (3f) oraz Maciej Markowski (3a), wiersze recytowali: Oliwier Galas (5c), Gabriela Pyź (3f), Barbara Tomecka (1c), Magdalena Piękny (1c). Pieśni narodowe, żołnierskie, legionowe wyśpiewali: Michał Dąbrowski (5a), Karol Strzelczyk (3e), Patrycja Rybak (1m). Na uroczystości obecni byli Dyrektor ZS, pan Janusz Kotarba, pani wicedyrektor Agnieszka Kusak, nauczyciele oraz młodzież szkolna. Dyrektor pogratulował młodzieży pięknego, patriotycznego występu, podkreślając, jak ważna jest pamięć o polskiej historii i tożsamości narodowej.
Oprawa techniczna akademii – uczniowie klasy 4a: Alan Dudek, Łukasz Zasowski.
Nad całością uroczystości czuwały polonistki: Halina Bednarz i Lucyna Maryniak we współpracy z biblioteką szkolną, Dorotą Targosz i Alicją Rajchel.
Tego dnia, tradycyjnie jak co roku, nasza szkoła przystąpiła do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. O godzinie 11.11 cała społeczność zgormadzona w szkole wspólnie odśpiewała hymn narodowy.
Dyktando Niepodległościowe
W dniu 7 listopada 2024 roku młodzież ZS im. prof. J. Groszkowskiego wzięła udział w XV Dyktandzie Niepodległościowym zorganizowanym przez II LO im. M. Kopernika w Mielcu pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego, Starosty Powiatu Mieleckiego oraz Prezydenta Miasta Mielca. W ten sposób nasza szkoła włączyła się w obchody 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Szkołę reprezentowali: Katarzyna Jurkowska, Karolina Kołodziejczyk z klasy 4b, Patryk Biela i Nataniel Meckaj z klasy 3a oraz polonistki Lucyna Maryniak i Anna Bajor.