Aktualności
EkoModa
MODA EKOLOGICZNA - STYL, KTÓRY DBA O PLANETĘ!
W dniu 23.04.2024 r., w Zespole Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu, odbyła się VI edycja EkoMody - ECO FASHION 2024.
Wydarzenie, którego organizatorami byli opiekunowie i uczniowie klas o profilu technik usług fryzjerskich i technik stylista, to wyjątkowy pokaz z ekoprzesłaniem, bardzo mocno związanym z ekologiczną sytuacją we współczesnym świecie.
Dnia 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, co roku jest dla nas pretekst, żeby poruszać kwestie ważne dla ochrony środowiska, wspólnie uczyć się, jak racjonalniej korzystać z dóbr i zasobów naturalnych, a także dbać o przyrodę i propagować proekologiczne idee.
Spotkaliśmy się na wydarzeniu, które cieszy się popularnością i angażuje uczniów do kreatywnego i refleksyjnego działania. ECO FASHION to pokaz ekologicznej mody stworzonej z materiałów z odzysku, przez uczniów i uczennice naszej szkoły, którzy kierując się ideą recyklingu i upcyklingu, wykorzystali swoją kreatywność,aby dać nowe życie odpadom, surowcom wtórnym i ubraniom z drugiej ręki, które już dawno straciły swoją pierwotną atrakcyjność.
W tym dniu chcieliśmy zwrócić uwagę na ważny i potrzebny trend tworzenia i ubierania się w duchu odpowiedzialnej, zrównoważonej mody. Przemysł tekstylny, wprowadzający nawet 52 mikrosezony modowe w roku, napędza pozbawioną zdrowego rozsądku podaż odzieży, a jej produkcja powoduje emisję potężnej ilości zanieczyszczeń do środowiska naturalnego.
Młodzi twórcy stylizacji, dostrzegając w niepotrzebnych materiałach potencjał, nadali im nową wartość oraz stworzyli unikatowe, autorskie stylizacje, outfity w idei zero waste. Pokazali, że można stworzyć oryginalny strój wykorzystując plastik, aluminiowe odpady, używane tekstylia, znalezione w szafach babć rzeczy z ubiegłego wieku, opakowania po żywności i napojach – wystarczy pobudzić wyobraźnię!
Konkursowe stylizacje oceniało jury w składzie:
Agnieszka Kusak - wicedyrektorka ZS
Mirosława Gorazd - dyrektorka MOSiR
Ewelina Ziomek - przedstawicielka firmy Eldan
Dorota Targosz - nauczycielka ZS
Jury wyłoniło 3 finalistów w kategoriach:
Moda ekologiczna lub Ekomoda
Recyklingowa główka fryzjerska
Na podium w poszczególnych kategoriach znaleźli się:
- Ekomoda:
- Liliana Bochenek
- Emilia Korpanty
- Izabela Hajnas
Wyróżnienie: Ernest Grzeszczuk.
- Ekofryzury:
- Julia Rado, Julia Sanecka
- Natalia Szron, Karolina Kołodziejczyk
- Julia Kalita, Kornelia Dudek
Wyróżnienie: Dominika Kłoda, Gabriela Kilian, Emilia Adamczyk
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy, uczestnikom życzymy sukcesów w kolejnych edycjach naszego wydarzenia.
Zapraszamy za rok na kolejną edycje ECO Mody
pod hasłem
„Świadomość konsumencka to klucz do bardziej ekologicznej szafy!”
„Master of English”
Zbiórka charytatywna
W dniach 12 i 15.04.2024 r. w naszej szkole odbyła się zbiórka charytatywna na rzecz Karinki Puchała, 14-letniej dziewczynki cierpiącej na nowotwór kości. Akcja była organizowana przez Szkolne Koło Wolontariacko-Profilaktyczne „Pomocna Dłoń”.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom, oraz pracownikom naszej szkoły za włączenie się w akcję!
„Każdy ma coś, co może dać innym”
W dniu 18 kwietnia 2024 r. uczennice technikum usług fryzjerskich: Mariia Zeherebetska i Adrianna Głogowska wraz z opiekunem panią Iwoną Żola - nauczycielką przedmiotów zawodowych z fryzjerstwa oraz Dyrektorem szkoły panem Januszem Kotarbą – odwiedzili Centrum Opieki nad Dzieckiem w Skopaniu.
W czasie wizyty, uczennice wraz z nauczycielką przeprowadziły warsztaty fryzjerskie, podczas których zapoznały podopiecznych z zasadami właściwej higieny, uczyły jak dobierać odpowiednie preparaty do rodzaju włosów i skóry głowy, a na koniec wskazały szereg cennych rad potrzebnych do codziennej pielęgnacji włosów. Uczennice ZS zaprezentowały przybory, narzędzia, aparaty fryzjerskie, a podczas zajęć praktycznych pokazały swoje umiejętności, przeprowadzając metamorfozy wychowanków, poprzez odpowiednie dobieranie strzyżeń i uczesań do typu urody.
#Akcja Żonkile
22 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbyła się lekcja historii upamiętniającej 81. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Wzięli w niej udział uczniowie klas: 1A, 1B, 1C, 1D i 2C.
19 kwietnia 1943 r. warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat, a przede wszystkim wybierali śmierć z bronią w ręku. W utworzonym w 1940 r. getcie warszawskim, Niemcy zamknęli ponad 400 tyś. Żydów; dziesiątki tysięcy z nich zmarły z chorób i głodu. 22 lipca 1942 r. Niemcy rozpoczęli deportację więźniów getta do obozu zagłady w Treblince. Zginęło tam niemal 300 tyś. warszawskich Żydów.
Jesienią 1942 r. w tzw. getcie szczątkowym pozostało już tylko około 60 tyś. Żydów. Byli to głównie ludzie młodzi i w sile wieku, bez rodzin, zatrudnieni w niemieckich warsztatach produkcyjnych, tzw. szopach. W tych warunkach, gdy nie pozostawało już nic do stracenia, wśród żydowskiej młodzieży narodziła się myśl o zbrojnym oporze. Bohaterska zbrojna walka żydowskich organizacji bojowych getta warszawskiego z Niemcami trwała do 16.05.1943 roku.
#ŁączyNasPamięć
Koordynatorami akcji były Panie Anna Bajor i Marta Borek.
22 KWIETNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI
Pierwsze obchody Dnia Ziemi miały miejsce 22 kwietnia 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. Był to pomysł senatora z Wisconsin - Gaylorda Nelsona, który chciał zwrócić uwagę na problemy związane z ochroną środowiska oraz skłonić rządy i społeczeństwo do podejmowania działań na rzecz ochrony natury.
Dzień Ziemi to coroczne święto, które honoruje osiągnięcia ruchu ekologicznego i podnosi świadomość konieczności ochrony zasobów naturalnych Ziemi dla przyszłych pokoleń . Tego dnia, w naszym kraju organizowane są liczne wykłady, konferencje i pokazy (również online) dotyczące szeroko pojętej ekologii, a także różnorodne akcje, np.: sprzątanie parków, lasów i plaż, zbiórki elektroodpadów czy wspólne sadzenie drzew. Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzi ponad 190 państw na świecie. Hasło przewodnie Dnia Ziemi 2024 brzmi „Zainwestuj w naszą planetę”. Podkreśla ono tym samym znaczenie poświęcenia naszego czasu, zasobów i energii na rozwiązanie palących kwestii środowiskowych: rabunkowej eksploatacji zasobów, degradacji ekosystemów, problemu zmiany klimatu.
Szkolne Koło Ekologa działające w naszej szkole z okazji Dnia Ziemi przygotowało prezentację multimedialną dla uczniów oraz gazetki tematyczne przybliżające tematykę związaną z tym dniem. Uwieńczeniem działań był konkurs ekologiczny dla chętnych uczniów naszej szkolnej społeczności.
Materiały dydaktyczne przygotowały uczennice z klasy IID: Justyna Cichoń, Julia Furdyna, Dagmara Dragan, Amelia Kardyś.