Aktualności
Elektryk i III Mielecki Bieg Przedszkolaka!
Na bieżni Miejskiego Stadionu w Mielcu dnia 07.06.2024 odbył się III Mielecki Bieg Przedszkolaka, zorganizowany po raz kolejny przez Przedszkole Miejskie Nr 1 im. Kubusia Puchatka w Mielcu, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Mielec - Pana Radosława Swół. Bieg miał na celu promowanie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej wśród dzieci. W wydarzeniu wzięły udział dzieci z wszystkich przedszkoli miejskich. Było mnóstwo sportowych emocji i świetnej zabawy. Imprezie towarzyszyły różne atrakcje : tańce, zapasy Klubu Extreme Fitness, Klubu Sportowemu Akrobatyka EDU, Studia Tańca Dirty Dance, Klubu Brazylijskiego Ju-jitsu, oraz piękny śpiew w wykonaniu Julii Tomaszewskiej - absolwentki przedszkola Nr 1 .
Wsparciem organizacji imprezy byli również uczniowie klas drugich fryzjerskich Zespołu Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu na czele z Panem Dyrektorem Januszem Kotarbą i opiekunem młodzieży Panią Teresą Szczepańską. Uczniowie ,,Elektryka” pełnili bardzo ważne dla przedszkolaków role: Kubuś Puchatek -sprzymierzeniec sportowych przedszkolaków i wszystkich występów - w tej roli Dawid Guła (klasa IIF TUF), towarzyszki Kubusia: Mach Olimpia i Mieszkowicz Anna (klasa IIM SB). Przedszkolakami z różnych Miejskich Przedszkoli opiekowały się i prowadziły na biegi uczennice z II klasy SB I stopnia: Bajor Weronika, Bieś Kinga, Bury Magdalena, Chmiel Wiktoria, Czachor Natalia, Fesyk Natalia, Hyjek Nikola, Maziarz Marlena, Maziarz Weronika, Piłat Anna, Szpyrka Gabriela oraz Uczennice drugiej klasy Technikum: Czachor Angelika, Olczyk Karolina, Ogorzałek Gabriela, Pyź Gabriela. Smakowite lody ufundowane przez firmę Froneri uwieńczyły dziecięcą imprezę promocji zdrowia. To był rewelacyjnie spędzony czas .
Wszystkim zaangażowanym Uczniom ZS dziękujemy i życzymy dalszej współpracy.
IV Olimpiada Wiedzy Fryzjerskiej pod hasłem ,,Najlepsza / Najlepszy z przedmiotów fryzjerskich” – rozstrzygnięta!
,,Pasja jest twoją radością, jest esencją tego kim jesteś.
Musisz ją rozpakować i znaleźć”.
Jackie St. Onge
W dniu 04 czerwca 2024 roku w ZS im prof. J. Groszkowskiego w Mielcu odbyła się
IV Olimpiada Wiedzy Fryzjerskiej pod hasłem : ,,Najlepsza/Najlepszy z przedmiotów fryzjerskich”.
W Olimpiadzie wzięło udział 31 uczniów fryzjerstwa, z których wyłoniono laureatów.
I miejsce: Natalia Łączak IV F 37 pkt.
II miejsce: Julia Kozioł IV F 36 pkt.
III miejsce ex aeguo:
- Oliwia Piłat IV F 33 pkt
- Weronika Rzepa IV F 33 pkt
Olimpiada była współzawodnictwem z zakresu szeroko pojętej wiedzy fryzjerskiej. Jej głównym celem było podniesienie poziomu kształcenia zawodowego, ukazanie młodzieży zawodu fryzjera jako połączenia wiedzy, umiejętności i sztuki, uzyskanie wyższych ocen końcoworocznych z przedmiotów fryzjerskich i z zachowania. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w olimpiadzie, laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnej edycji! Serdeczne podziękowania kierujemy do Dyrekcji Szkoły za ufundowanie nagród, a także nauczycielom, opiekunom oraz innym osobom które zaangażowały się w organizację Olimpiady. Olimpiadę zorganizowały i przeprowadziły Panie: Teresa Szczepańska, Iwona Żola, Marzena Roczniak, Edyta Grzelak.
CZAS NA LAS
Uczniowie klasy 2D w ramach działań Szkolnego Klubu Ekologa odwiedzili tereny i obszary nadleśnictwa Tuszyma. Nadleśnictwo Tuszyma od 2003 roku prowadzi działalność edukacyjną w oparciu o Programy Edukacji Leśnej Społeczeństwa. Korzystając z możliwości udziału w żywej lekcji biologii uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez pana leśnika Łukasza Szatana. W trakcie zajęć terenowych odwiedziliśmy hodowlę rezerwatową koników polskich w Leśnictwie Sokole, gdzie jako pierwsi zobaczyliśmy nowo narodzonego młodego źrebaka. Koniki polskie są jedyną rodzimą, pierwotną rasą koni wywodzącą się najprawdopodobniej od dzikich tarpanów (Equus caballus gmelini Ant.) Rasa ta nadal traktowana jest jako zagrożona wyginięciem, gdyż liczba klaczy hodowlanych na terytorium Unii Europejskiej nie przekracza 5000 sztuk. Kolejnym etapem wycieczki było bagno przecławskie.
Rezerwat „Bagno Przecławskie” to obszar dawnych torfowisk położnych wśród zalesionych wydm. W okresie międzywojennym i w czasie wojny wydobywano tu torf na opał do pobliskiej cegielni. Do jego eksploatacji służyła specjalnie skonstruowana maszyna, stąd wyrobiska zalane później wodą nazywano w okolicy „maszynowymi dołami”. Dziś są to cenne przyrodniczo bagna, zamieszkane m.in. przez bobry i wydry, jak również gatunki ptactwa związanego z mokradłami. To również cenny rezerwuar wody w leśnym środowisku. Teren rezerwatu wygląda bardzo malowniczo latem, gdy zakwitną wełnianki i bagno zwyczajne, jak również jesienią, gdy przebarwiają się kobierce mchów. Warto też wspomnieć, że zanim eksploatowano tu torf, był to teren zasiedlony przez cietrzewie, na które swego czasu polował Henryk Sienkiewicz, zaproszony przez właściciela lasów, hrabiego Reya. Podobno był tak nimi zauroczony, że opisy bagien w Trylogii oddają widoki właśnie z tej okolicy.
W piątek 19 stycznia otwarto na nowo ścieżkę przyrodniczą w rezerwacie „Bagno Przecławskie” na terenie Nadleśnictwa Tuszyma. Jej nowa odsłona to kilkusetmetrowy pomost wiodący skrajem uroczyska i kończący się platformą widokową w najbardziej atrakcyjnym miejscu. Na koniec leśnej wędrówki udaliśmy się do na tereny szkółki leśnej i wysłuchaliśmy z zaciekawieniem uroczej prelekcji pana Łukasza Szatana. Zaintrygowani jego opowieściami o życiu lasu i jego mieszkańców postanowiliśmy kontynuować naszej spotkania. Kolejnym wydarzeniem będzie prelekcja i prezentacja „Zioła i ich wpływ na nasze zdrowie”, na które już dziś zainteresowanych zapraszamy. Wycieczka klasy odbyła się pod opieką Beaty Gruszeckiej i Marzeny Roczniak. Serdeczne podziękowania składamy Dyrekcji Szkoły i Radzie Rodziców za możliwość realizacji wyjazdu.
Wycieczka do Zakopanego
W dniach 28-29 maja 2024 r. uczniowie oraz uczennice z klas: 2A, 2B, 2E i 3B, pod opieką pani Elżbiety Lodarskiej oraz panów: Huberta Kardysia i Romana Zbocha byli na wycieczce w Zakopanem. Po przejściu 10 km na szczyt Sarnia Skała, spędzili miły wieczór regenerując siły w Termach Chochołowskich. Drugi dzień wycieczki wypełnił wyjazd na Gubałówkę, spacer po Krupówkach oraz warsztaty w Muzeum Oscypka. Tam każdy miał możliwość wykonania oscypka o dowolnym kształcie. Wszyscy – jak widać na zdjęciach - wrócili bardzo zadowoleni i w wyśmienitych humorach!
Najmłodszy radny w powiecie to uczeń naszej szkoły!
24 maja 2024 r. z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego, Prezydent Andrzej Duda zaprosił do ogrodów Pałacu Prezydenckiego samorządowców wszystkich szczebli i ze wszystkich stron sceny politycznej, w tym przede wszystkim najmłodszych radnych. Wśród nich był 18-letni Kacper Kamuda z Ławnicy - uczeń naszej szkoły. Kacprowi serdecznie gratulujemy, życząc wielu sukcesów i satysfakcji płynącej z pracy w samorządzie!
Wycieczka do Majdanka i Lublina
17 maja 2024 roku uczniowie ZS wraz z opiekunami: Marzeną Roczniak, Małgorzatą Byrską, Teresą Szczepańską i Bartoszem Dulikiem uczestniczyli w wycieczce szklonej do Majdanka i Lublina.
Pierwszym punktem wycieczki było Państwowe Muzeum w Majdanku, gdzie przechodząc ścieżką historyczną pt. „Konzentrationslager Lublin 1941–1944” młodzież miała okazję zwiedzić łaźnie, odkażalnie, komory gazowe, baraki mieszkalne, wywołujące najwięcej emocji krematorium oraz mauzoleum z prochami ofiar obozu, a także "Okno czasu", czyli przeszkloną konstrukcję, przez którą widać fragment historycznej drogi obozowej wybudowanej przez więźniów Majdanka przy użyciu macew z lubelskich cmentarzy żydowskich. Podczas zwiedzania uczniowie mogli również zobaczyć makietę obozu w jego pierwotnej formie, obejrzeć różnego rodzaju obozowe artefakty i wysłuchać wielu ciekawych historii.
Drugi punkt wycieczki stanowiło zwiedzanie wraz z przewodnikiem Lublina, m.in. Starówki, Krakowskiego Przedmieścia, oraz Placu Litewskiego na którym znajduje się futurystyczny portal łączący na żywo mieszkańców Lublina i Wilna. Podczas wizyty w Lublinie młodzież miała również okazję odwiedzić Katedrę, wraz ze Skarbcem i Zakrystią Akustyczną.
Wycieczka przebiegała w przyjaznej atmosferze. Była okazją do poznania nowych miejsc, siebie nawzajem i stanowiła wspaniałą lekcję historii.