Aktualności
Treningi samoobrony w klasie wojskowej!!
Jednym z głównych celi, które przyświecają kadrze pedagogicznej ZS w stosunku do klasy wojskowej jest ukierunkowanie sprawności fizycznej młodych kadetów na związek ze służbą wojskową.
Działania te realizowane są przede wszystkim na lekcjach wychowania fizycznego, gdzie pod okiem nauczycieli, chłopcy i dziewczęta trenują między innymi zasady egzaminów sprawnościowych do różnych służb (np. wojska, policji, straży pożarnej itp.).
Wielkim zainteresowaniem młodzieży cieszą się także zajęcia z podstaw samoobrony. Odbywają się one w ramach realizacji projektu unijnego. Kurs prowadzi wysokiej klasy trener, który wprowadza młodzież w tajniki wykorzystania różnych sztuk walki w celach samoobrony.
Pragniemy przekazać wyrazy uznania dla trenera, który zwraca uwagę, że chwyty zaczerpniętych ze sportów walki są uznawane, jako tzw.” środki przymusu bezpośredniego”, dlatego można z nich korzystać jedynie w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia!
LŁ
Elektryk w Niemczech
W związku z przygotowaniami do uczestnictwa w międzynarodowym programie Leonardo da Vinci Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego nawiązał współpracę z niemiecką szkołą zawodową w Elmshorn. Wizyta odbyła się w połowie stycznia i trwała pięć dni. Elektryk reprezentowali wicedyrektor ZS Jan Wójcik oraz nauczyciele Janusz Kotarba i Paweł Kolb. Polska delegacja, będąca jednocześnie zespołem projektowym, spotkała się z kierownictwem Berufliche Schule w celu podpisania listu intencyjnego. Dzięki niemu mieleccy uczniowie będą mogli odbywać certyfikowane praktyki zawodowe w niemieckim landzie.
Grupa Wyszehradzka
Grupa Wyszehradzka (zwaną także czwórką wyszehradzką lub „V4”) jest nieformalną strukturą współpracy regionalnej, którą tworzą cztery państwa Europy Środkowej: Polska, Czechy, Słowacja i Węgry. Jeśli Grupę Wyszehradzką postrzegalibyśmy jako jeden kraj, to ze swymi ponad 64 milionami mieszkańców byłaby czwartym państwem w Europie pod względem ludności, a pod względem siły gospodarczej znalazłaby się w gronie 20 największych gospodarek świata. Jej parytet siły nabywczej plasowałby ją na 15 miejscu, wyprzedzając m.in. Australię, Tajwan, Turcję, czy Indonezję. Wymiana handlowa Niemiec z państwami Grupy jest większa niż z ich najważniejszym partnerem handlowym – Francją i prawie trzy razy większa niż z Rosją. O pozycji V4 w Europie świadczy także fakt, iż w Radzie UE ma ona tyle samo głosów, co Niemcy i Francja razem wzięte.
Warsztaty z filcowania
W dniu 28 stycznia 2013 roku na auli szkolnej odbyły się warsztaty z filcowania. Zajęcia poprowadziła Pani Adrianna Gajewska. Udział w nich wzięły Iwona Maziarska, Agnieszka Smoleń, Paulina Leska, Karolina Wilk, Anna Węglarz, Dominika Sierkowska, Paulina Jurkowska, Angelika Kolbusz i Katarzyna Szeliga.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z warsztatów wykonanych przez uczniów klasy 1c, Pawła Smolenia i Kamila Pyzikiewicza.
Kolejna edycja spotkania “Ekologia dla Każdego”
W dniu 26 lutego 2013 roku odbędzie się kolejna edycja "Ekologii dla Każdego". W tym roku zajmiemy się samochodami elektrycznymi i ich rolą we współczesnym świecie. Zgłoszenia do konkursu przyjmuje Marzanna Mazur - Witek.
W ramach spotkania odbędzie się pokaz mody ekologicznej przygotowany przez uczennice klas: 2f, 2g i 3h. Dokładny program spotkania zostanie opublikowany w terminie późniejszym.
"EUROELEKTRA"
W dniu 8 stycznia 2013r. w Zespole Szkół Energetycznych w Rzeszowie odbyły się zawody okręgowe XV edycji Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej „EUROELEKTRA” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa podkarpackiego i małopolskiego. Patronat honorowy nad zawodami objęli: Podkarpacki Kurator Oświaty Jacek Wojtas i Dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Grzegorz Masłowski.
W zawodach tych organizowanych we współpracy z Wydziałem Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej wzięło udział łącznie 38 uczniów, w tym 22 w grupie elektronicznej, 6 w grupie elektrycznej i 10 w grupie teleinformatycznej.