Aktualności
Rajd rowerowy do Rezerwatu Bagna Przecławskie
W dniu 19 czerwca 2024 r., już w wakacyjnym nastroju, uczniowie naszej szkoły wraz z Dyrektorem p. Januszem Kotarbą oraz nauczycielami: p. Bartoszem Dulikiem i p. Pawłem Jajko wzięli udział w rajdzie rowerowym do Rezerwatu Bagna Przecławskie. Uczestnikom wyprawy dopisała pogoda, więc mimo zmęczenia wrócili w wyśmienitych nastrojach i pod wrażeniem pięknej przyrody.
15 000 zł dla biblioteki szkolnej w ramach NPRCz 2.0
Z wielką satysfakcją informujemy, że nasza szkoła, po uprzednim przygotowaniu i złożeniu wniosku przez bibliotekę szkolną, już po raz trzeci została zakwalifikowana do udziału w „Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”, uzyskując tym samym wsparcie finansowe w wysokości 15 tysięcy zł.
Przyznane fundusze zostaną przeznaczone na zakup nowości wydawniczych, które wzbogacą i uatrakcyjnią księgozbiór biblioteki szkolnej oraz na realizację przedsięwzięć mających na celu promocję i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród młodzieży.
Już teraz, na wakacje można pożyczać nowości wydawnicze, które zostały zakupione po konsultacjach z naszą młodzieżą, biorącą udział w Ogólnopolskich Wyborach Książek.
Projekt jest realizowany pod patronatem:
Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
Narodowego Centrum Kultury, Biblioteki Narodowej oraz Instytutu Książki.
Uczniowie klas fryzjerskich z wizytą w Skopaniu
W dniu 17 czerwca uczniowie klas Technikum usług fryzjerskich i Szkoły Branżowej I stopnia w zawodzie fryzjer, wraz z Dyrektorem szkoły panem Januszem Kotarbą oraz nauczycielką przedmiotów zawodowych panią Iwoną Żola, odwiedzili Centrum Opieki nad Dzieckiem w Skopaniu.
Podczas miłego spotkania, w wakacyjnym już nastroju, uczniowie prezentowali i wykonywali letnie zabiegi pielęgnacyjne na włosy. W przyszłym roku szkolnym, tradycja tych spotkań na pewno będzie kontynuowana.
Wojewódzki Etap Olimpiady Solidarności w III LO w Rzeszowie
5 czerwca 2024 r. w III Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie odbył się
wojewódzki etap Olimpiady Solidarności pt. “Dwie dekady historii”. W konkursie wzięła udział młodzież z mieleckich szkół
ponadpodstawowych, która wcześniej triumfowała w zmaganiach na etapie
szkolnym.
Olimpiada Solidarności to prestiżowy konkurs historyczny, obejmujący
okres od 1970 do 1990 roku. Jego celem jest popularyzowanie wiedzy
historycznej z tamtych lat, kształtowanie postaw patriotycznych oraz
utrwalanie pamięci o dziedzictwie NSZZ Solidarność. Laureaci etapu
centralnego, który odbędzie się w Gdańsku, mogą liczyć na indeksy na
renomowane uczelnie wyższe w kraju oraz atrakcyjne nagrody. Wydarzenie to
jest nie tylko okazją do rywalizacji, ale także do pogłębienia wiedzy o ważnych wydarzeniach i postaciach z polskiej historii, które miały
kluczowy wpływ na kształtowanie współczesnej Polski.
Zespół Szkół Groszkowskiego w konkursie Solidarności reprezentowali
dwaj uczniowie z klasy IIIA: Tomasz Szczur i Kacper Kozioł, którzy
wykazali się dużą wiedzą i zaangażowaniem, co dowodzi, że młode
pokolenie interesuje się historią i jest świadome znaczenia
Solidarności w walce o wolność i demokrację. Obaj chłopcy osiągnęli
satysfakcjonujący wynik, choć nie udało im się przejść do następnego
etapu.
Trzeba jednak zaznaczyć, że Konrad Kozioł, jako jeden z czterech
uczniów, zdobył najwyższą ilość punktów spośród wszystkich
uczestników z powiatu mieleckiego, którzy wzięli udział w etapie
wojewódzkim olimpiady. W związku z tym zostanie on nagrodzony finansowo
przez mielecką NSZZ „Solidarność”. Organizacja ta w ten sposób
pragnie zachęcić młodzież do aktywnego uczestnictwa w olimpiadzie i uhonorować uczestników.
Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawował nauczyciel historii Leszek
Łanucha.
Nasza szkoła Ambasadorem Parlamentu Europejskiego
W dniu 11 czerwca 2024 r. Dyrektor Zespołu Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu - pan Janusz Kotarba, w siedzibie Biura Parlamentu Europejskiego w Warszawie, odebrał certyfikat dla Szkoły Ambasadora Parlamentu Europejskiego. Tym samym Zespół Szkół, który uczestniczył w projekcie EPAS, znalazł się w gronie 53 szkół z całej Polski, które już posiadają ten tytuł.
Program EPAS ma na celu pobudzanie świadomości młodzieży na temat Europy i demokracji europejskiej dzięki udostępnieniu jej wiedzy o Unii Europejskiej, w szczególności o Parlamencie Europejskim.
Zdobycie certyfikatu było możliwe dzięki przeprowadzeniu przez szkołę wielu działań proeuropejskich w roku szkolnym 2023/24. Zostały one przedstawione przez Dyrektora Kotarbę w prezentacji przygotowanej przez panią Ewę Bożek. W mijającym roku szkolnym, uczniowie ZS angażowali się w różnego rodzaju akcje, konkursy i wystawy promujące ideę zjednoczenia w Unii Europejskiej, a także wartości jakie niesie ze sobą. Powstało Szkolne Koło Europejskie, zorganizowano obchody Dni Erasmusa, Dnia Języków Obcych oraz Europejskiego Dnia Sportu. W maju, w szkole hucznie obchodzono Dzień Europy, w ramach którego przygotowano okolicznościową wystawę i konkursy z okazji 20 rocznicy wejścia Polski do UE. Biuro Parlamentu Europejskiego z siedzibą w Warszawie pozytywnie oceniło działania szkoły w zakresie promowania proeuropejskich idei.
Certyfikat „Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego” dla Zespołu Szkół wręczyli: pan Witold Naturski – Dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce, pan Jacek Wasik – przedstawiciel BPE oraz przedstawicielka Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Za zaangażowanie i entuzjazm w podejmowaniu działań, BPE nadało pani Ewie Bożek tytuł Starszego Ambasadora Parlamentu Europejskiego, który pozwala na przygotowanie i wybór młodych ambasadorów spośród społeczności uczniowskiej.
Gratulujemy wszystkim zaangażowanym z realizację programu i zapraszamy do współpracy w nowym roku szkolnym!